Dva suplementa su potpuno beskorisna – Uzimamo ih, a ne deluju?

Popularni multivitamini znaju da budu poprilično skupi, ali ljudima je lakše da uzimaju „sve što im je potrebno“ u jednoj tableti. Ipak, njihova delotvornost je vrlo upitna.
Dodaci ishrani danas su gotovo svuda – obećavaju više energije, bolju koncentraciju, mršavljenje i poboljšano zdravlje. Međutim, istina je da mnogi od njih ne ispunjavaju ta obećanja. Zato je farmaceutkinja Džejmi Martinez izdvojila dva suplementa koja smatra potpuno beskorisnima, a u nekim slučajevima čak i potencijalno opasnim, prenosi Index.
Kalcijum
Iako se kalcijum često promoviše kao ključan za zdravlje kostiju, istraživanja ne potvrđuju da dodaci kalcijuma zaista doprinose njihovoj čvrstoći. „Nema dokaza da suplementacija kalcijuma dospeva u kosti, gde ga zapravo želimo. Postoje dokazi da se kalcijum iz dodataka može taložiti u krvnim sudovim i uzrokovati kamen u bubregu“, upozorava Martinez. Dodaje kako mnogo ljudi uzima kalcijum bez lekarskog nadzora, što može biti rizično.
„U nekim slučajevima suplementacija jeste opravdana – na primer, ako uzimate bisfosfonate – ali to treba da odredi lekar“, napominje.
Umesto dodataka, kalcijum je najbolje unositi kroz hranu jer se iz prirodnih izvora bolje apsorbuje i manje taloži u krvnim sudovima. Martinez preporučuje namirnice poput tofua, pomorandži, leblebija i zelenog lisnatog povrća kao sigurnije i delotvornije izvore kalcijuma.
Multivitamini
Multivitamini su među najpopularnijim dodacima, ali sve više stručnjaka dovodi u pitanje njihovu delotvornost.
„Imamo veliku količinu visokokvalitetnih studija koje nisu uspele da pokažu pozitivan učinak multivitamina kod većine ljudi. Izuzetak su osobe starije od 65 godina ili one s problemima apsorpcije. Uopšteno, multivitamini se slabo apsorbuju i često sadrže sastojke poput magnezijuma, kalcijuma i cinka koji ometaju međusobnu apsorpciju“, ističe Džejmi.
Umesto toga, savetuje individualni pristup.
„Mnogo je bolje uneti ove nutrijente kroz raznoliku ishranu ili koristiti ciljani dodatak prema stvarnim nedostacima i ličnim potrebama“, zaključuje.