mRNA vakcine efikasne u borbi protiv raka i HIV-a
Кada su podaci prošlog novembra pokazali da su iRNК (mRNA) vakcine protiv korona virusa, proizvedene od strane Fajzera i Moderne, efikasne više od 90 %, mnogi su bili skeptični. Ali, ova zapanjujuća efikasnost se pokazala stvarnom u studijama u Americi, Izraelu i drugim zemljama.
Tehnologija informacione RNK, koja je razvijena zbog svoje brzine i fleksibilnosti, imala je velikih očekivanja da će pružiti snažnu zaštitu, obradovala je i iznenadila, čak i one koji su velike nade polagali u nju.
Informaciona RNK tehnologija, možda je novost za globalnu javnost, ali su naučnici na njoj radili decenijama. Sada se te „opklade“ isplaćuju, i to ne samo u vidu zaustavljanja pandemije, koja je ubila milione ljudi.
Ovaj pristup pokazuje obećavajuće rezultate u borbi protiv HIV-a. Testira se i kao tretman za rak, a može ponuditi i novi način lečenja autoimunih bolesti.
Razvijaju vakcinu protiv HIV-a, koji uzrokuje i za prevenciju genitalnog herpesa. Ova tehnologija moći će da spreči širenje ebole, zika groznice, besnila i citomegalovirusa.
Još jedna primena mRNA vakcine je borba protiv raka, koja bi mogla da pomogne ljudskom telu da pobedi ovu opaku bolest.
Različiti tipovi tumorskih ćelija imaju različite strukture koje imuni sistem može da prepozna. Kompanija Moderna osnovana posebno za razvoj iRNК tehnologije, radi na personalizovanim vakcinama protiv raka.
„Identifikujemo mutacije pronađene na ćelijama raka kod pacijenta. Zatim stvaramo vakcinu koja kodira svaku od ovih mutacija i učitavamo ih na jedan molekul iRNk“, objavljeno je na sajtu kompanije.
Bajontek sarađuje sa istraživačima koji koriste iRNK za lečenje miševa koji su razvili bolest sličnu multiple sklerozi. Ova tehnologija im je pomogla u zaustavljanju napada, dok je ostatak njihovog imunološkog sistema ostao netaknut.