Miloš Vučević: Posao i obaveza države nije da vodi privredu i bude poslodavac
Održana je prva sednica Saveta za BDP na kojoj su učestvovali i predstavnici privrede. Na Skupštini Privredne komore Srbije rečeno je da je predloženo pokretanje i drugih saveta, poput Saveta za digitalizaciju, resornih radnih grupa i radnih tela, koja će se baviti konkretnim pitanjima privrede
– Posao i obaveza države nije da vodi privredu i bude poslodavac, već da stvara ambijent i garantuje privredi uslove da radi i to će biti okosnica rada vlade – kaže premijer Miloš Vučević.
– Nama je potrebno isto vreme, period bez izbora, nama je potrebno da vi imate period od tri-četiri godine da znate da se mi nećemo vraćati u neke predizborne ili izborne trke, nego da ćemo se baviti stvarima koje su, da kažem, redovnog toka rada iz zakonodavne i izvršne vlasti – rekao je Vučević.
– To znači da je pred vladom i poslanicima veliki broj zakona, a premijer je pozvao privrednike da kroz javne rasprave budu partneri u onim zakonskim rešenjima, koja se tiču privrede. Majskih četiri i po odsto inflacije potvrđuje da smo na dobrom putu. To potvrđuje i prvo smanjenje referentne kamatne stope posle dugo vremena, a to je i podstrek za rast potrošnje – prenosi RTS.
– Imamo rast industrijske proizvodnje, prerađivačka industrija pre svega, prehrambena, metalska odnosno pre svega metalska i elektronska imaju rast. Oko energetike smo imali pad zbog rafinerije, odnosno rekonstrukcije rafinerije u Pančevu, koja je bila planska, planirana, ali sada smo se vratili što bi moglo da predstavlja dobar osnov da dosegnemo do tog rasta BDP-a za 2024. – naveo je premijer.
Pad potražnje za električnim automobilima
Trenutno najviše zabrinjava pad potražnje za električnim automobilima, iako se ta industrija smatra motorom razvoja. Posledice će se osetiti i kod nas, pre svega zbog proizvođača komponenti za automobilsku industriju.
– Mi imamo kompanije u auto-moto sektoru koje imaju masovne godišnje odmore i čini mi se da će se ovaj trend i te kako nastaviti. Postoje razne opcije u kojima gledamo kako da se taj problem reši. U Nemačkoj su počeli desetine hiljada radnika da prebacuju iz firmi koje proizvode automobile i auto delove u namensku industriju koja je rapidno rastuća. Tražimo rešenja kako bismo bar privremeno uspeli da pokrijemo ove izazove. To samo govori u kakvom vremenu nepredvidivosti živimo – ukazuje predsednik PKS-a Marko Čadež.
Za ostale izazove srpske privrede pitali su „Biz čet“, komorin servis na bazi veštačke inteligencije, a on je izbacio – očuvanje konkurentnosti, podrška domaćim investitorima, nedostatak radne snage, loša demografska slika i nedovoljna dostupnost izvora finansiranja.
Šansa za domaće firme je da inoviraju usluge i servise i učestvuju u projektima vezanim za Ekspo, za koji su izdvojena velika sredstva.
Jorgovanka Tabaković: Očekujemo dalje usporavanje inflacije, sledeće godine oko 3 %