Rani znaci urinarnih infekcija: saveti za prevenciju upala i očuvanje zdravlja bubrega
Urinarne infekcije su prilično česte bolesti koje dolaze sa neprijatnim tegobama. U učestalosti ovih zdravstvenih problema svedoči podatak da je skoro 50% žena širom sveta patilo od upale mokraćnih organa u nekom trenutku svog života.
Postoji nekoliko ranih znakova upozorenja da ste na pragu urinarne infekcije koje lako možete prepoznati. Brzim reagovanjem na pojavu uobičajenih simptoma možete sprečiti komplikacije i sačuvati zdravlje bubrega. Otkrivamo vam koji su to rani pokazatelji da možda imate urinarnu infekciju i delimo nekoliko korisnih preventivnih saveta. Pročitajte.
Urinarne infekcije – uzroci i simptomi
Urinarna infekcija je vrsta infekcije, odnosno upale koja uključuje bilo koju oblast urinarnog sistema. To mogu biti mokraćni putevi, bešika ili bubrezi. Statistika ne govori u prilog nežnijem polu – iako i muškarci mogu dobiti urinarnu infekciju, mnogo je češća kod žena.
Jedan od najčešćih uzročnika jeste bakterija E.Coli, ali i druge bakterije mogu da izazovu upalu ako dospeju u urinarni trakt. U faktore rizika ubrajaju se i nepravilna higijena, dehidratacija, neka stanja poput trudnoće ili pak hronične bolesti kao što su dijabetes i kamen u bubregu.
Do infekcije može doći i zbog neadekvatne higijene katetera. Kod osoba koje se usled određenih ginekoloških, uroloških i neuroloških stanja suočavaju sa nemogućnošću mokrenja plasira se kateter. Međutim, postoje pravila koja treba slediti za postavljanje katetera kod kuće kako bi se izbegle eventualne infekcije. Najbolje je da se ovaj zadatak poveri stručnom licu, urologu ili specijalno obučenom medicinskom osoblju.
Prvi pokazatelji da možda imate urinarnu infekciju su jasni – potreba za češćim mokrenjem (ali samo male količine urina), osećaj peckanja prilikom uriniranja, kao i bol ili pritisak u donjem delu stomaka. Bol u leđima, takođe može da bude jedan od simptoma. Kada imate urinarnu infekciju možda ćete osetiti groznicu ili jezu, i veći umor nego inače. Moguće su promene koje se tiču urina – mokraća može biti zamućena, jačeg mirisa ili čak da ima tragove krvi.
Kada treba posetiti lekara?
Ponekad je moguće samostalno lečiti infekciju urinarnog trakta. Ako počnete da primećujete neke od blažih simptoma, postoje lekovi protiv bolova koje možete uzeti da biste ublažili bol povezan sa ovom vrstom upala. Takođe, postoje razni „kućni lekovi“ i preparati koje možete koristiti i napraviti sami, poput soka od brusnice, uvinog čaja ili ispijanja vode sa sodom bikarbonom.
Međutim, u slučaju jakih bolova i simptoma koji ne prolaze, pametnije je da posetite lekara kako biste uradili detaljnije analize i dobili antibiotsku terapiju. Infekcije urinarnog trakta koje se ne leče mogu ostaviti posledice i izazvati ozbiljnije tegobe i bolesti. Upala bubega (pijelonefritis), upala bešike (cistitis) ili upala mokraćne cevi (uretritis) samo su neka od bolnih stanja koja se mogu razviti iz nelečene urinarne infekcije.
Pored toga, ako se ne leči i ne kontroliše, infekcija urinarnog trakta može da se pretvori u infekciju krvi, što može dovesti do mnogih zdravstvenih problema opasnih po život.
Najbolje što možete da uradite jeste da reagujete na prvi znak, odnosno čim se pojavi bilo koji od navedenih simptoma. Blagovremenim lečenjem možete sprečiti veće tegobe, stoga se javite svom lekaru na pregled.
Lekar će vam dati test uzorka urina kako biste ispitali vaš urin na bakterije, a pored ove može se poslužiti i ultrazvučnom dijagnostikom.
Kako se leče urinarne infekcije?
Osim u blažim slučajevima kada mogu pomoći čajevi, za lečenje urinarnih infekcija lekar će najverovatnije propisati antibiotike. Antibiotska terapija je najčešća za upale organa urinarnog trakta, a uglavnom ide u kombinaciji sa analgeticima, odnosno lekovima za ublažavanje bolova.
Uzimanje lekova prema uputstvima trebalo bi da vam pomogne da se osećate bolje za samo nekoliko dana.
Pijenje puno vode može pomoći u izbacivanju neželjenih bakterija iz vašeg tela. Sok od brusnice, kao i čaj od ove biljke može da leči, ali i da spreči urinarne infekcije, jer ovo bobičasto voće sadrži tanin, jedinjenje koje pomaže da se bakterija E.Coli, jedan od najčešćih uzročnika infekcije, ukloni sa zidova bešike.
U prevenciji i lečenju pomažu i probiotici, jer sprečavaju vezivanje opasnih bakterija za ćelije urinarnog trakta, smanjuju pH vrednosti u urinu, i uz to podstiču proizvodnje vodonik-peroksida u mokraći.
Prirodni lekovi i čajevi
Da se lečenje ubrza mogu u velikoj meri pomoći i čajevi na prirodnoj bazi. Pre nego što isprobate bilo koju od sledećih biljnih mešavina, preporuka je da se posavetujete sa urologom. Lekar specijalista će znati da vam kaže da li smete da ih konzumirate i koji čaj zapravo daje najbolje rezultate za vaše stanje.
Korisni mogu da budu diuretični čajevi, tj. čajevi za lakše mokrenje poput čaja od lista breze. Ovaj prirodni lek se lako priprema, potrebno je samo jedan do dva minuta u pola litra vode prokuvati tri kašike sitno zdrobljenog lista od breze. Potom, kada se malo ohladi treba dodati prstohvat sode bikarbone i dobro promešati da se rastvori. Čaj treba da odstoji šest sati i da se procedi i pije u toku dana (idealno je tri puta pre jela).
Postoji nekoliko varijanti ovog čaja, pa tako možete brezinom listu dodati nanu, krušku i borovnicu (po 20 grama ovih biljaka) i pripremiti i konzumirati na isti način.
Kao delotvoran za lakše mokrenje pokazao se i čaj od šargarepe, peršuna, morača, kima i celera. Priprema je jednostavna, traba pomešati po 20 grama tucanih plodova ovih biljaka, ptom popariti sa pola litra ključale vode, ostaviti da poklopljeno odstoji do 3 sata. Čaj se pije tri puta dnevno, pre obroka.
Ako imate upalu mokraćne bešike, tj. cistitis napravite čaj od mešavine cveta lipe zove, kamilice, kantariona i lista kupine. Potrebno je po 20 grama ovih biljaka da se pripremi sjajan čaj. Najpre se tri kašike smeše potope u pola litra hladne vode na četiri sata. Potom se kuva 5 minuta i poslužuje kada se ohladi.
Preventivno možete piti svakog dana čaj i sok od brusnice i truditi se da održite organizam hidriranim. Što više vode pijete dnevno (poželjno je do 8 čaša) pomažete rad organa urinarnog trakta i čišćenje toksina. Ne zaboravite da već na prve simptome infekcije reagujete i tako povećate šanse za brzo izlečenje. Ujedno, čuvate svoje bubrege i opšte zdravlje.