Zorana Mihajlović: „Zbog ovog problema sa Rusijom, Srbija sprema krizni plan za zimu“
Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je da početak grejne sezone neće kasniti i da su obezbeđene dovoljne količine energenata, a kao eventualni problem navela je nedovoljnu dnevnu isporuku gasa iz Balkanskog toka.
Ona je za TV Hepi istakla da je država spremna da reaguje ukoliko dođe do problema u snabdevanju u Evropi, kao posledica krize i rata u Ukrajini.
Prema njenim rečima u ovom trenutku ima svega dovoljno, beogradske elektrane imaju dovoljno gasa i mazuta, kao što su i sve druge toplane u Srbiji obezbedile energente, a dodatno postoje i rezerve mazuta u slučaju da bude potrebna supstitucija drugih energenata.
„Ono što može da se eventualno pojavi kao problem, to je da ne dobijamo dovoljne količine gasa dnevno iz Balkanskog toka, u kom slučaju se kreće u sprovođenje kriznih planova i supstituciju drugim energentima“, rekla je Mihajlović, a saopštilo ministarstvo.
Kao drugi mogući problem istakla je količinu električne energije u Evropi, navodeći da će Srbija tokom zime sigurno morati da uvozi 15 do 25 % svojih potreba za električnom energijom.
„Tu postoje stvari na koje ne možemo da utičemo, kao što je uništavanje elektroenergetskog sistema Ukrajine koje vodi celu Evropu u dodatnu nesigurnost ne samo kad je pitanje cena električne energije, nego i u moguće nestašice“, kazala je Mihajlović.
Ona je dodala da će manjoj potrošnji električne energije tokom zime doprineti i sprovođenje mera ušteda u zimskom periodu, a da su u tome „najrevnosnije“ lokalne samouprave, koje su napravile planove da do marta uštede oko 15 % potrošnje energije u odnosu na period od pre godinu dana.
„Slične su procene i kod državne uprave, dok su javna preduzeća predvidela uštede od oko sedam odsto, Elektroprivreda Srbije (EPS) oko 3,5 %, i sa njima planiramo još da razgovaramo jer verujemo da mogu da uštede i više“, navela je Mihajlović.
Govoreći o snabdevanju gasom, istakla je da je skladište u Banatskom Dvoru napunjeno u srpskom delu i prilično napunjeno u delu kojim upravlja ruski „Gasprom“, a da je u Mađarskoj do sada uskladišteno oko 380 miliona kubnih metara gasa, a očekuje se da uskoro bude i punih 500 miliona kubnih metara.
„Balkanskim tokom smo do 1. oktobra dobijali 3 do 4 miliona kubnih metara gasa dnevno, sada dobijamo oko 6 miliona kubnih metara, a u dogovoru sa ruskom stranom ići ćemo i na 8 miliona kubnih metara gasa, u zavisnosti od potreba termoelektrana-toplana“, rekla je ona.
Dodala je da su ukupne rezerve ostalih energenata trenutno na nivou od oko dva meseca, da je mazut obezbeđen do kraja grejne sezone, kao i da je plan da se obavezne rezerve nafte i naftnih derivata dodatno povećaju tako da mogu da pokriju i 90 dana.
Mihajlović je rekla da nije ugroženo snabdevanje sirovom naftom Jadranskim nafotovodom, s tim da će se u skladu sa sankcijama EU prema Rusiji uskoro preći samo na uvoz nafte, koja nije poreklom iz Rusije.
I. S.