Vreme je za povrće – kako da što duže sačuvate svežinu paradajza
Kako da što duže sačuvate svežinu paradajza i ne dozvolite mu da ugnjili pre vremena? Postoje greške koje svi pravimo, a nismo ih ni svesni…
Samo nekoliko trikova je dovoljno da paradajz ostane svež i da njegovo propadanje svedete na minimum, a preporučio ih je upravo uzgajivač.
Bitno je hlađenje
Kada kupite ovu namirnicu i donesete je kući, automatski je stavljate u frižider. Ali, ako malo bolje razmislite, ovo povrće se ni u prodavnicama ni na pijaci ne drži u hladnim vitrinama, nego na sobnoj temperaturi.
Paradajz treba ohladiti, ali ne jako. Idealna je nešto niža temperatura od sobne. Podrum je savršeno mesto za čuvanje ove namirnice, ali kako malo ljudi ima podrum, dovoljno je da to bude i ostava. Preporučuje se izbegavanje sunca.
Izbegnite frižidere, oni su prehladni
Ako ih stavite u frižider, pravite štetu ukusu, teksturi pa čak i boji paradajza, jer se zaustavlja aktivnost enzima.
Za one plodove koji nisu još potpuno zreli stavljanje u frižider znači da verojatno neće razviti puni, slasni ukus. Za zreo paradjz, usporavanje aktivnosti enzima može umanjiti ukus. Ako ipak odlučite da ih držite u frižideru, setite seda ih izvadite nekoliko sati na sobnu temperaturu, pre nego što ih isečete.
Okrenite ih naopako
Ona strana paradajza na kojoj se nalazi peteljka je čvršća od osetljivog dna ploda. Samo malo pritiska dovoljno je da se dno nagnječi ili raspukne. Za bolje čuvanje okrenite svaki plod ‘naopako’ i položite je tako da peteljkom bude okrenuta ka dole. Ako se taj deo i nagnječi, nećete mnogo izgubiti. Takođe nije preporučljivo da ih slažete jedan na drugi, jer mogu da počnu da gnjile i od tog pritiska.