Vjosa Osmani: Međunarodna zajednica se slaže da dinar ne treba biti u opticaju na Kosovu
Predsednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je da postoji saglasnost o delu američkog predloga po pitanju dinara, i da bi bilo idealno da se u Briselu, 19. marta postigne dogovor o tom pitanju, u okviru dijaloga Kosova i Srbije, na nivou glavnih pregovarača
Osmani je tokom posete opštini Lipljan rekla da je pozitivno što se međunarodna zajednica, na čelu sa Sjedinjenim Državama, slaže da na Kosovu dinar ne treba da bude u opticaju.
-Uz njihovu pomoć uspeli smo da od sada, te doznake, ta finansijska pomoć koja dolazi iz Srbije, stiže u eurima, a ne u dinarima i verujem da se time rešava veliki deo problema sa kojima smo se suočavali u prošlosti-kazala je Osmani.
Kada je reč o drugom delu predloga, ona je rekla da kosovske vlasti razmatraju kako da obezbede da pomoć iz Srbije za srpsku zajednicu na Kosovu ne ode u ruke lica koja su ga zloupotrebljavala, koja su korumpirana i koja su možda uzimala novac na ime građana, a koristila su ga za organizovani kriminal.
-Za taj deo se pravi plan, koji će uključiti kosovske vlasti-navela je Osmani.
Dodala je da postoji nada da će vrlo brzo biti postignut dogovori o drugoj tački.
Osmani je na pitanje novinara o nesprovođenju sporazuma između Kosova i Srbije, postignutom pre godinu dana u Ohridu, rekla da treba analizirati postupanje strana na terenu, kako bi se došlo do potpuno objektivnog zaključka.
-Srbija je više desetina puta prekršila ovaj sporazum, koji joj jasno nalaže da ne krši teritorijalni integritet Kosova, da prizna međunarodni subjektivitet i princip ravnopravnosti strana, da ne glasa protiv članstva Kosova u međunarodnim organizacijama, da ne koristi nasilje u međudržavnim odnosima i mnoge, mnoge druge principe-kazala je Osmani.
Ona je rekla da se u Briselu pravi plan za implementaciju sporazuma, jer do sada nije bilo punog dogovora dveju strana, a da se ona, kao predsednica, nije složila sa planom koji su izneli zvaničnici u Briselu, jer je bilo nedopustivo da Srbija ima koristi na početku implementacije plana, a Kosovo tek na kraju.
-Tražim jednak tretman strana, kako bi plan sekvencijalne implementacije vodio računa o tome da i Kosovo i Srbija paralelno sprovode svoje obaveze, a ne da jedna strana prvo dobije sve benefite, pa da se onda razmišlja o Kosovu na samom kraju-zaključila je Osmani.
Žozep Borelj: Krajnje vreme da Kosovo i Srbija prekinu napetosti i primene sporazum