Vakcine u budućnosti nećemo dobijati iglom
Jedina zaštita od kovida u ovom trenutku dolazi vakcinacijom. Ali u budućnosti bi te vakcine mogle da dođu iz inhalatora ili tableta, piše BBC.
Taj britanski medij objavio je reportažu iz jedne laboratorije smeštene u selu Medikon, jednom od najvećih naučnih parkova na jugu Švedske, i koja prikazuje u kojoj su fazi tamošnji naučnici s istraživanjima novih načina primene vakcina.
Hemičarka Ingemo Anderson pokazala je potencijalnu blisku budućnost – tanki, plastični inhalator, veličine polovine kutije šibica za koji se njen tim nada da bi mogao da igra veliku ulogu u globalnoj borbi protiv korona virusa, omogućavajući ljudima da kod kuće uzimaju verzije budućih vakcina u prahu.
„Lako ga je i jeftino proizvoditi“, kaže Johan Vaborg, izvršni direktor firme koja se najviše bavi proizvodnjom inhalatora za pacijente s astmom.
„Samo uklonite mali plastični deo, a zatim se aktivira inhalator vakcine i samo ga stavite u usta i potom duboko, duboko udahnite“, objašnjava Vaborg.
Reč je o kompaniji Iconovo koja surađuje sa ISR-om, start-ap-om koji se bavi imunološkim istraživanjima u Stokholmu, i koja je razvila vakcinu u obliku suvog praha protiv korone. Za njega koriste proizvedene proteine virusa korone (za razliku od Fajzera, Moderne i AstraZeneke, koji koriste RNA ili DNA), a može da podnese temperature do 40 stepeni C. I upravo je to glavna razlika u uslovima čuvanja trenutno dostupnih vakcina protiv korona virusa, odobrenih od strane Svetske zdravstvene organizacije, koja su sva u tekućem obliku i moraju da se drže na niskim temperaturama, inače će izgubiti dejstvo.
Firma trenutno testira svoje vakcine na beta (južnoafričkoj) i alfa (britanskoj) varijanti korona virusa. Veruje da bi se kovid inhalator mogao pokazati posebno korisnim u ubrzavanju uvođenja vakcina u Africi, gde trenutno nema domaćih proizvođača vakcina, a toplija klima i ograničena nabavka električnom energijom veliki su im izazov, što se tiče čuvanja i isporuke vakcina.