Pandemija oborila tražnju za srpskom hranom – cene idu „u nebesa“
Proizvodnja prehrambene industrije u neprekidnom je padu od januara, ističe se u novembarskom izdanju Makroekonomskih analiza i trendova, a osim u sektoru mlečnih proizvoda i pekarske industrije u svim ostalim segmentima beleži se pad.
Najveći pad proizvodnje, od 8 % je u mesnoj industriji. Mesečni pad proizvodnje u prehrambenoj industriji je od početka godine bio u proseku 0,6 %, da bi u septembru proizvodnja pala za 2,7 % u odnosu na isti period prošle godine.
U isto vreme, dok proizvodnja pada, cene hrane na domaćem tržištu rastu. Od početka godine, prema podacima RZS, hrana, piće i duvan su za gotovo 11 % bili skuplji, nego u prvih devet meseci prošle godine. Poskupljenja su išla od 0,2 % koliko je porasla cena ribe, do više od 15 % koliko je skočila cena ulja.
„Od početka pandemije prehrambena industrija, pogotovo mesna, imala je dosta izazova, restorani i hoteli nisu radili, smanjena je bila potrošnja mesa i prerađevina, pojava afričke kuge u svetu, ali i u Srbiji, smanjila je transport i proizvodnju, poskupele su komponente za hranu za životinje“, objašnjava za Danas Nenad Budimović iz Privredne komore Srbije, razloge zbog kojih je došlo da pada proizvodnje i rasta cena na tržištu.
Srbija, ističe on, ima samodovoljnost proizvodnje svinjskog mesa od 89 %, dok 11 % mora da se uvozi. Uvoz je zbog toga što je svaka država pokušavala da zadrži sopstvenu proizvodnju za svoje potrebe, kod nas smanjen za prvih šest, sedam meseci ove godine za 30 %.
Domaći stočari nisu konkurentni evropskim
Dugo smo tokom leta, kako kaže Žarko Galetin, agroekonomski analitičar, skup kukuruz, skupu soja, jeftine svinje i relativno jeftino meso, i sada dolazi do rasta cena mesa, jer proizvođači ne mogu da izdrže da stoku hrane skupom hranom, a da cena ostane na relativno niskom nivou.
„Problem je što domaći stočari ne mogu da izdrže utakmicu sa svojim evropskim kolegama, Nemci su mnogo konkurentniji i kod nas, i dešava nam se da to ne možemo da izdržimo. Osim toga, pada stočni fond, lošija je ponuda, rastu cene inputa i cene moraju da se podignu“, napominje Galetin.