Olimpijski komitet Srbije, Crveni krst Srbije i kompanija Mindray dodelili automatske spoljašnje defibrilatore (AED) granskim sportskim savezima
Upotreba defibrilatora u prvim minutima srčanog udara povećava mogućnost preživljavanja
Olimpijski komitet Srbije, Crveni krst Srbije i kompanija Mindray danas su dodelili automatske spoljašnje defibrilatore (AED) predstavnicima nacionalnih granskih sportskih saveza čiji su sportisti kvalifikovani za Olimpijske igre u Parizu 2024. godine. Tom prilikom, potpisan je i Ugovor o partnerstvu između Olimpijskog komiteta Srbije i kompanije Mindray.
Prisutnima su se obratili predsednik Crvenog krsta Srbije prof. dr Dragan Radovanović, predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Božidar Maljković, generalni direktor kompanije Mindray za jugoistočnu Evropu Maks Čao i ambasador Narodne Republike Kine u Srbiji Nj.E. Li Ming. Događaju je prisustvovao i naš proslavljeni košarkaš, član košarkaške reprezentacije Srbije, osvajač srebrne evropske medalje sa našom reprezentacijom, MVP košarkaške Evrolige, sadašnji član NBA ekipe Šarlot Hornetsa – Vasilije Vasa Micić.
Predsednik Crvenog krsta Srbije i predsednik Zdravstvene komisije OKS prof. dr Dragan Radovanović je podsetio na to koliko je važno da se pored osobe koja je doživela nagli srčani zastoj nađe neko ko je spreman da pomogne na brz i adekvatan način i tako spasi život. Tokom već tri godine, kazao je on, Crveni krst Srbije obučava građane kako da postupe u slučaju zastoja srca u vanbolničkim uslovima primenom tehnika prve pomoći uz korišćenje aparata za automatsku defibrilaciju. Važna i ujedno ranjiva grupa, objasnio je Radovanović, jesu sportisti zbog čega je prva faza obuke bila usmerena ka njima. U edukaciji koja je bila sprovođena u okviru kampanje „Život u tvojim rukama“, Olimpijski komitet bio je snažan partner Crvenom krstu. Radovanović se zahvalio kompaniji Mindray budući da donirani aparati mogu na terenu da spasu život.
Po završetku zvaničnog dela događaja, instruktori Crvenog krsta Srbije izvršili su obuku u merama oživljavanja (kardiopulmonalne reanimacije) i primeni automatskog spoljašnjeg defibrilatora za predstavnike nacionalnih granskih sportskih saveza kojima je uručena donacija. Ova donacija će omogućiti našim sportistima da imaju brzu i efikasnu pomoć u slučaju naglog srčanog zastoja kako na Olimpijskim igrama, tako i u kasnijim aktivnostima tokom takmičenja i na treninzima.
Automatski eksterni defibrilator (AED) kao potpuno bezbedan uređaj, sa potpunom sigurnošću vrši analizu ritma i donosi odluku o potrebi defibrilacije, te korisnika vodi kroz celi postupak oživljavanja dajući mu verbalna i vizuelna uputstva. Ukoliko se defibrilator primeni u prvih 3-5 minuta postoji vrlo visoka verovatnoća da će osoba koja je doživela srčani zastoj preživeti i uspešno se oporaviti. Uspešna defibrilacija je moguća i kasnije, ali sa svakim sledećim minutom koji protekne od nastanka kolapsa, gubi se 7-10% verovatnoće za preživljavanje i uspešan oporavak.
FOTO – OKS