Od naredne godine gas za Srbiju bar duplo skuplji
U nedavnom telefonskom razgovoru sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, predsednik Rusije Vladimir Putin, obećao je da će naša zemlja imati dovoljne količine ruskog gasa, ali nije rekao ono što potrošače najviše interesuje, a to je po kojoj ceni će ga Srbijagas kupovati od Gasproma.
Stručna javnost kaže da građani treba da se pripreme na to da će ta cifra skočiti bar duplo.
Ono što je izvesno je da je će od 1. januara važenje dugoročnog ugovora o snabdevanju gasom iz Rusije, kada je reć o tržištu Srbije, biti produžen za još 6 meseci. Taj gas će Gasprom, ruski državni gigant, Srbiji prodavati po aktuelnoj ceni od 270 dolara za 1.000 kubnih metara gasa.
Ono što se postavlja kao problem je to što, bar sudeći po izjavama predsednika Srbije Aleksandra Vučića, Srbijagas u ovom trenutku mora da uvozi neplanirano dodatne količine gasa iz Rusije. Stručna javnost ističe da je to zbog prekomernog trošenja „plavog energenta“ iz podzemnog skladišta „Banatski dvor“ usled kašnjenja remonta bloka B1 u Termoelektrani „Nikola Tesla B“ u Obrenovcu, koji je u tom periodu bio van pogona, pa je gas iz našeg jedinog podzemnog skladišta trošen za proizvodnju struje u „Panonskim termoelektranama – toplanama“.
Ono što je nepoznanica je po kojoj ceni kupujemo nedostajuće količine gasa od Moskve i koliko one iznose. O ceni nadležni uporno ćute, a kada je reč o količinama informacije su kontradiktorne. Po jednoj varijanti reć je o 6 miliona kubnih metara gasa dnevno, a po drugoj 4 miliona kubnih metara.
Obe cifre je izneo predsednik Vučić. Ako se uzme u obzir da eksperti tvrde da je cena po kojoj Gasprom „plavi energent“ prodaje Srbiji 790 dolara za 1.000 kubnih metara gasa dnevno za dodatne količine Srbijagas plaća 4,7 miliona dolara ili 3,1 milion dolara u zavisnosti, koja je od dve izjave Aleksandra Vučića tačna.
Shodno tome, srpska strana vodi pregovore sa Moskvom o sklapanju dugoročnog ugovora, koji bi Srbiji obezbedio bolju cenu gasa za dodatne količine od one koju sada plaća. Takođe, potrebno je postići dogovor i o ceni ruskog gasa za Srbiju nakon što istekne produžetak aktuelnog ugovora sredinom sledeće godine.
Sudeći po izjavama, koga bi drugog nego predsednika Vučića, cena od 270 dolara za 1.000 kubnih metara se neće moći održati, ali će se srpska strana boriti da ona i dalje ostane „povoljna“. Stručna javnost pak ističe da će se cena povećati bar duplo što će znatno povećati troškove Srbijagasa, ali bi i pored skoka Beograd njome trebalo da bude zadovoljan, s obzirom na nivo berzanskih cena, koje premašuju 2.000 dolara za 1.000 kubnih metara gasa.