Connect with us

Magazin

Nezdravo: Nemojte sušiti veš u kući!

Iz veša se u malim količinama ispuštaju i hemikalije deterdženta i omekšivača, koje prema nekim istraživanjima u sebi imaju i kancerogene materije

Sušenje veša u domu tokom zime je sve češća pojava kod mnogih ljudi. Međutim, stručnjaci upozoravaju na negativne strane koje mogu biti štetne na zdravlje ukućana.

Naime, sušenje veša u zatvorenoj prostoriji podiže nivo vlage za 30 odsto. Osim toga, iz veša se u malim količinama ispuštaju i hemikalije deterdženta i omekšivača, koje prema nekim istraživanjima u sebi imaju i kancerogene materije.

Opasne gljivice i plesan

Vlaga uzrokuje stvaranje preko deset vrsta opasnih gljivica i plesan, što dovodi do bronhitisa i problema sa sinusima. Prethodne studije su pokazale da osobe koje borave u prostorijama u kojima se suši veš imaju češće glavobolje i probleme s disanjem.

Osim toga, vlaga spušta toplotu u prostoriji, pa ni radijatori zimi ne mogu dobro da zagreju. Stoga, trebalo bi da veš sušite na svežem vazduhu i tako sprečite zdravstvene probleme.

Continue Reading
Advertisement akcija ams
akcija skener
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Magazin

Ne, to nije kafa: Stručnjak otkriva koji napitak uništava vaš san!

Photo: Unsplash

Postoji mnogo različitih uzroka za poteškoće sa spavanjem ili nesanicu – stres, anksioznost i depresija ili toplota, ali retko ko pomisli da mu smeta hrana ili piće, koju konzumira u toku dana.

Dobro je poznato da kofein može da vas drži budnim i da može ostati u vašem sistemu do 10 sati.

Ali postoji još jedan popularan napitak, koji bi vas mogao sprečiti da odspavate preko potrebnih 7 do 9 sati – i to nije dobra vest za one koji vole da se provode do kasno u noć.

Prema rečima specijaliste za spavanje Džejmsa Higinsa, alkohol može imati „značajan uticaj“ na kvalitet vašeg sna.

„Konzumiranje alkohola može imati značajan uticaj na kvalitet vašeg sna, jer ometa vaš ciklus spavanja, posebno brze pokrete očiju (REM) i faze dubokog sna. Prvo, alkohol može da potisne REM u ranim delovima noći, što dovodi do poremećenog sna u drugoj polovini dok telo pokušava da to nadoknadi“, kaže Džejms.

„Održavajući prirodnu trezvenost, omogućavate svom telu da prirodno kruži kroz količinu REM sna koja mu je potrebna, što je ključno za poboljšano pamćenje, učenje i regulaciju raspoloženja. Pored toga, alkohol takođe može da prekine dubok san (faze 3 i 4), što je faza sna koja najviše obnavlja i koja pomaže poboljšanju vašeg fizičkog blagostanja i imunološkog sistema.“

Jedan od razloga mamurluka je upravo poremećen san. Džejms je nastavio:

„Korišćenje alkohola takođe može da poremeti vaše obrasce spavanja iz više razloga. Prvo, najverovatnije će vam trebati češće odlazak u toalet tokom noći. Vaše telo takođe može izgubiti sposobnost da reguliše svoju temperaturu, što dovodi do noćnog znojenja i pregrevanja. Uzdržavanje od alkohola će obezbediti da vaš san bude miran i regulisan“.

NHS savetuje da ne razmišljate o više od 14 jedinica alkohola nedeljno na redovnoj osnovi. Ako pijete čak 14 jedinica nedeljno, trebalo bi da ih rasporedite na tri dana ili više.

I. S.

Continue Reading

Sponzorisano

Sponzorisano

Oznake

Istaknuto na YouTube

U trendu