Kombinacija dva leka može zaustaviti koronu
Iako je preventivna nega za koronu napravila veliku buku (sa vakcinama koje su uvedene u većini zemalja), nagli porast broja infekcija ukazuje na potrebu za efikasnijim tretmanima.
Korišćenjem ćelija za proučavanje infekcija korona virus, istraživači sa Univerziteta nauke u Tokiju i drugih institucija otkrili su da su lekovi cefarantin i nelfinavir efikasni u borbi protiv virusa, pri čemu prvi sprečava virus da uđe u ćelije, a drugi sprečava replikaciju virusa.
Korona virus i dalje oduzima živote širom sveta i zaražava još milione. Iako je dostupno nekoliko vakcina koje čine značajne korake u sprečavanju korone, postavlja se pitanje, šta je sa lečenjem onih koji već imaju infekciju.
Vakcine nisu 100% efikasne, što naglašava potrebu, sada više nego ikada, za efikasnim antivirusnim tretmanima. Neki ljudi ne mogu da prime vakcine, zbog zdravstvenih problema, a prijavljuju se i nove varijante korona virusa, virusa koji uzrokuje kovid 19, koji može prodreti u imunitet dodeljen vakcinom, ukazujući na to da moramo da razmišljamo izvan prevencije.
S obzirom na ovu potrebu, tim istraživača sa sedištem u Japanu, SAD i Velikoj Britaniji pokrenuo je projekat za razvoj terapije. U ovom timu bilo je nekoliko istraživača u Tokiju, cilj im je bio: pronalazak leka za kovid 19.
Istraživači su pronašli dva leka, koji su obezbedili efikasnu supresiju korone: cefarantin, koji se koristi za lečenje upale i nelfinavir, koji je odobren za lečenje HIV infekcije.
Cefarantin je inhibirao ulazak virusa u ćelije sprečavajući da se virus veže za protein na ćelijskoj membrani, koji koristi kao prolaz. A nelfinavir je radio na sprečavanju replikacije virusa unutar ćelije inhibiranjem proteina na koji se virus oslanja za replikaciju.
Dakle, da li to znači da ćemo ove nove lekove viđati u centrima za lečenje kovida 19? Naravno.