Kako glavobolje razlikovati i lečiti
Glavobolje se mogu značajno razlikovati i to u zavisnosti od jačine, bolnog mesta, učestalosti i uzrocima. Prava dijagnoza omogućava da se ovaj problem efikasnije i brže reši.
Glavobolje koje nazivamo primarnim su stanja u kojima je sama glavobolja glavni problem i nije simptom neke bolesti.
Dok bol kod primarnih glavobolja zaista može biti jak, ovaj tip glavobolja nije opasan. Bol povezan sa primarnom glavoboljom dolazi od upala osetljivih delova tela oko vrata i glave, uključujući krvne sudove i mišiće.
Postoji nekoliko kategorija primarnih glavobolja. Neki od najčešćih tipova primarnih glavobolja su migrena,tenziona glavobolja, klaster glavobolja (zahvata jedan deo glave), hipnička glavobolja.
Sekundarne glavobolje su uzrokovane nekim drugim stanjem koje pokreće područja osetljiva na bol u vratu i glavi čoveka. Sekundarne glavobolje su retke, ali mogu biti i mnogo ozbiljnije od primarnih, i mogu biti znak upozorenja ozbiljnijeg osnovnog stanja, uključujući tumore mozga, meningitis, povrede, aneurizmu…
Sekundarne glavobolje obično počinju odjednom i veoma su bolne a pošto mogu ukazivati na neko zaista opasno stanje, sko vi ili neko koga poznajete doživite iznenadni, jak bol u glavi, važno je odmah potražiti medicinsku pomoć.
Zašto glava boli
Glavobolje mogu biti uzrokovane brojnim faktorima, kao što su poremećaji funkcije vrata, očiju, mozga, vilične kosti, ali i problema sa zubima.
Neki faktori koji mogu doprineti nastanku primarnih glavobolja uključuju primenu određenih lekova, dehidriranost, promenu nivoa hormona, probleme sa neredovnom, lošom ishranom…
Drugi faktori, takođe poznati kao okidači su pulsirajuće ili jako svetlo, određene namirnice (kofein, crno vino, čokolada, stari sirevi), stres i premalo ili čak – previše sna.
Lečenje i ublažavanje glavobolje
Kada se desi primarna glavobolja, spas je uglavnom za mnoge u uzimanju tablete. Kako biste izbegli glavobolje, ponašajte se preventivno u smislu vođenja zdravijeg načina života.
Bol od hronične glavobolje može biti i frustrirajući i iscrpljujući. Identifikovanje vašeg tipa glavobolje je prvi korak je upravljanje bolom i pronalaženje uspešnih opcija lečenja, a za to je potrebna pomoć stručnjaka.
Svaka vrsta glavobolje zahteva različite metode lečenja.
Međutim, lečenje glavobolje je isto toliko umetnost koliko i nauka. Dva pacijenta koja na isti način opisuju svoj bol od glavobolje neće nužno pronaći olakšanje od istog tretmana glavobolje. Često nam je potreban proces pokušaja i grešaka da bismo pronašli efikasne opcije lečenja.
Bol od migrenskih glavobolja je jak, pulsirajući bol koji može trajati i nekoliko dana. Mnogi ljudi koji pate od migrene imaju porodičnu istoriju migrenskih glavobolja. Efikasno lečenje migrenskih glavobolja uključuje omaranje u mirnoj zamračenoj sobi, tople ili hladne obloge, masažu…
Nekada će lekari propisati i lekove kao terapiju kao i transkranijalnu magnetnu stimulaciju – terapiju koja koristi električne struje da stimuliše nervne ćelije u mozgu.
Tenzione glavobolje karakteriše bol oko potiljka, slepoočnica i čela. Mogu trajati od nekoliko sati do nekoliko dana. Neke opcije lečenja koje su efikasne za tenzijske glavobolje uključuju fizikalnu terapiju, relaksante mišića, lekove kao što su ibuprofen i aspirin…
Klaster glavobolja je vrsta glavobolje koja je relativno kratkotrajna, obično traje između 20 minuta i dva sata. Simptomi uključuju i začepljen nos i suzenje. Efikasne opcije lečenja klaster glavobolje uključuju terapiju kiseonikom, sprejeve koji se dobijaju na recept, ali i lekove koji se daju u vidu injekcije.
Hipničke glavobolje uglavnom pogađaju žene u postmenopauzi i javljaju se tokom noćnog sna. Efikasne opcije lečenja hipničkih glavobolja uključuju medikamente, koji se obično daju pre spavanja, i sadrže blokatore kalcijumskih kanala (povećavaju dotok krvi i kiseonika u srce), kofein i litijum.