Jedna navika u ishrani naročito je opasna po zdravlje srca i dijabetes – Poslovni ljudi su posebno skloni rizičnom ponašanju
Nekada je zaista teško ispoštovati izbalansirani raspored obroka, a ovo naročito važi za poslovne i zauzete ljude koji zbog toga pribegavaju večeri u kasne sate.
Ipak, jedna studija otkriva da obedovanje kasno uveče može biti jako loše za vaše zdravlje.
U studiji objavljenoj u listu Science Advances, istraživači su podelili 19 osoba – muškarce i žene – u dve grupe s različitim vremenima hranjenja. Jedna grupa je jela preko dana, a druga tokom noći. Oni koji su jeli tokom noći imali su porast od 6,4% u nivou šećera u krvi, što može dovesti do ozbiljnih poremećaja u zdravlju poput dijabtesa i bolesti srca, piše EatThis, a prenosi portal Hayat.
Ako jedete kasno uveče, postoji nekoliko stvari koje mogu uticati na nivo šećera u krvi, poručuje doktorka Lisa Jang.
– Ako jedete vrlo kaloričnu hranu u ošrerađenom obliku koja ima puno šećera i soli kasno, ne postoji šansa da potrošite te kalorije jer odlazite u krevet, stoga je lako i nakupiti suvišne kilograme – kaže Jang.
Jedna druga studija, objavljena u Journal Adolescent Health, navodi kako osobe koje večeraju kasno, naročito nakon ponoći, u samo jednom oboroku unesu 56% dnevnih kalorijskih potreba. S obzirom na to da se posle ovako obimnog obroka ide na spavanje, naučnici zaključuju da to predstavlja veliko opterećenje za srce i telo.
Stručnjaci zato preporučuju da promenite svoju rutinu rasporeda obroka i jedete tokom dana. Ukoliko to zbog poslovnih obaveza nikako nije moguće, onda gledajte da u kasnim satima imate lagane obroke sastavljene od hrane koja se lako vari.