Connect with us

Magazin

Dve stvari koje ne smete da krijete od doktora

Pixabay

Za postavljanje prave dijagnoze, pacijent je od neprocenjive važnosti. Mnogi, ipak, ne govore sve doktoru, nekad zbog sramote, nekad iz neznanja jer veruju da je reč o suvišnim informacijama. Sledeće stvari, ipak, nikako ne biste smeli da krijete od doktora.

Koliko zaista pijete i pušite

Ljudi su skloni da smanje broj cigareta koje popuše dnevno, kao i da „zaborave“ na one dve, tri čaše vina koje ih svako veče uspavaju. Ali, ove informacije vaš doktor mora da zna da bi video da li vas bolesnim čini vaš način života. Isto važi i za drogu. Vaš doktor nije policajac, ako povremeno pušite marihuanu ili koristite nešto drugo, obavezno mu kažite.

Uzimanje lekova

Neuzimanje propisane terapije može biti razlog zbog kog su vam rezultati i dalje loši. Priznajte doktoru da često zaboravite da popijete potrebnu dozu, a ako vam neki lek ne prija, nemojte prestajati da ga uzimate na svoju ruku. Kažite mu šta je problem, pa vam može naći zamenu bez nuspojava. Ako pijete neke biljne preparate, upoznajte doktora sa tim.

Continue Reading
Advertisement akcija ams
akcija skener
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Magazin

Ne, to nije kafa: Stručnjak otkriva koji napitak uništava vaš san!

Photo: Unsplash

Postoji mnogo različitih uzroka za poteškoće sa spavanjem ili nesanicu – stres, anksioznost i depresija ili toplota, ali retko ko pomisli da mu smeta hrana ili piće, koju konzumira u toku dana.

Dobro je poznato da kofein može da vas drži budnim i da može ostati u vašem sistemu do 10 sati.

Ali postoji još jedan popularan napitak, koji bi vas mogao sprečiti da odspavate preko potrebnih 7 do 9 sati – i to nije dobra vest za one koji vole da se provode do kasno u noć.

Prema rečima specijaliste za spavanje Džejmsa Higinsa, alkohol može imati „značajan uticaj“ na kvalitet vašeg sna.

„Konzumiranje alkohola može imati značajan uticaj na kvalitet vašeg sna, jer ometa vaš ciklus spavanja, posebno brze pokrete očiju (REM) i faze dubokog sna. Prvo, alkohol može da potisne REM u ranim delovima noći, što dovodi do poremećenog sna u drugoj polovini dok telo pokušava da to nadoknadi“, kaže Džejms.

„Održavajući prirodnu trezvenost, omogućavate svom telu da prirodno kruži kroz količinu REM sna koja mu je potrebna, što je ključno za poboljšano pamćenje, učenje i regulaciju raspoloženja. Pored toga, alkohol takođe može da prekine dubok san (faze 3 i 4), što je faza sna koja najviše obnavlja i koja pomaže poboljšanju vašeg fizičkog blagostanja i imunološkog sistema.“

Jedan od razloga mamurluka je upravo poremećen san. Džejms je nastavio:

„Korišćenje alkohola takođe može da poremeti vaše obrasce spavanja iz više razloga. Prvo, najverovatnije će vam trebati češće odlazak u toalet tokom noći. Vaše telo takođe može izgubiti sposobnost da reguliše svoju temperaturu, što dovodi do noćnog znojenja i pregrevanja. Uzdržavanje od alkohola će obezbediti da vaš san bude miran i regulisan“.

NHS savetuje da ne razmišljate o više od 14 jedinica alkohola nedeljno na redovnoj osnovi. Ako pijete čak 14 jedinica nedeljno, trebalo bi da ih rasporedite na tri dana ili više.

I. S.

Continue Reading

Sponzorisano

Sponzorisano

Oznake

Istaknuto na YouTube

U trendu