Dubravka Đedović: Energetska tranzicija nezaustavljiv proces, ali ne sme da ugrozi sigurnost snabdevanja
-Nema održive tranzicije ako se ugrožava snabdevanje, niti se mogu preko noći zatvarati termoelektrane, pa da zavisimo od uvoza energije i eskalacije cena na tržištu. Moramo odgovorno da radimo i budemo svesni ograničenja i naše polazne pozicije, koja je ipak nezahvalna, jer se više od 60 odsto oslanjamo na energiju iz uglja za proizvodnju struje. Uspeli smo da preokrenemo priču, da pokrenemo nezaustavljiv proces tranzicije i napravimo regulatorni okvir koji investitorima daje sigurnost. Država je spremna da podrži privatne investicije, ali namerava da ulaže i u sopstvene OIE kapacitete sve više-rekla je ona.
Đedović je dodala da je glavni izazov u tranziciji finansijski, jer je za investicije potrebno više godina, kako u proizvodne kapacitete, tako i u prenos i distribuciju električne energije.
-Planiramo izgradnju reverzibilnih hidroelektrana „Bistrica” i „Đerdap 3”, a intenzivirane su i investicije u OIE. Započeli smo pregovore sa konzorcijumom na čijem je čelu „Hjundai” o izgradnji 1 GW samobalansiranih solarnih elektrana, i otkočili gradnju EPS-ovog vetroparka „Kostolac” koji će biti na mreži iduće godine-navela je ona.
Naglasila je da je Energetska zajednica označila Srbiju kao lidera u sprovođenju reformi u prethodnih godinu dana, da te rezultate prepoznaje i Evropska komisija, a da interesovanje investitora u OIE pokazuje da „vide Srbiju kao zemlju koja zna šta radi i gde želi da stigne”.
-Naš cilj je da do 2030. Srbija dobija 45 odsto električne energije iz OIE, zbog čega je planirano ukupno 3,4 GW novih kapaciteta iz OIE kroz investicije javnog i privatnog sektora. Globalni cilj je 42 odsto proizvodnje struje iz OIE u istom periodu što znači da ćemo mi biti iznad globalnog proseka. Vrlo smo ambiciozni, ali i realni u tim planovima. Na aukcijama koje smo uspešno sproveli u 2023. godini, uz podršku EBRD, obezbedili smo novih 700 zelenih megavata, od kojih će elektrane na solar biti na mreži već ove godine, a vetroelektrane u 2025. i 2026. Očekujem da uspešno realizujemo naš plan za dobijanje najmanje 1.300 MW iz OIE kroz aukcije. Srbija je trenutno prva u regionu, a treća u Evropi po naručenim vetroturbinama-navela je Đedović.
Ona je podsetila da su u prethodnom periodu donete teške, ali neophodne odluke u vezi sa cenama električne energije i gasa, ali da su za građane te cene i dalje među najnižima u Evropi.
-Pokrenute su ozbiljne reforme u energetskom sektoru koje se tiču upravljanja i organizacije energetskih preduzeća, koje će omogućiti domaćoj elektroprivredi da ide napred. Nije moguće da se sve reformiše za pet meseci, ali je proces krenuo i EPS će morati da prati politiku države uz profesionalno upravljanje koje povećava produktivnost i efikasnost i rešava nagomilane probleme tokom prethodne tri decenije-navela je Đedović.