Srbija tek što je na pragu zatvaranja aktuelnog „stend-baj“ aranžmana sa MMF-om – već ulazi u novi
Međunarodni monetarni fond (MMF) pohvalio je napredak Srbije i na redu je zatvaranje „stend-baj“ aranžmana, ali Srbija želi da otvori novi, nefinansijski sporazum. Međutim, ekonomisti su podeljeni oko toga da li je Srbiji takva vrsta novog sporazuma potrebna
Srbija tek što je na pragu zatvaranja aktuelnog „stend-baj“ aranžmana sa MMF-om, već ulazi u novi. Međutim, ovaj aranžan će biti drugačiji, jer ne podrazumeva finansije, već isključivo monitoring ove finansijske institucije nad ekonomskim aktivnostima naše zemlje.
Dakle novi sporazum Srbije sa MMF-om biće sklopljen na period od tri godine, a obuhvatiće različite ekonomske reforme i fiskalne mere.
Premijer Srbije Miloš Vučević rekao je da će ovim aranžmanom, koji će se zasnivati na nastavku ulaganja u kapitalne investicije i fiskalno odgovornu politiku, biti potvrđen dogovor o održavanju budžetskog deficita od tri odsto.
Nastavak aranžmana sa MMF, po rečima Vučevića, predstavlja važan korak u jačanju saradnje Srbije sa Evropskom unijom i drugim međunarodnim partnerima, ali i sigurno unapređivanje ekonomske i političke stabilnosti države.
I guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković kazala je da je novi dogovor sa MMF-om pravi izbor za Srbiju, kojim bi trebalo da se očuvaju postignuti rezultati i nastavi sprovođenje reformi.
Ona je pojasnila da je postignut dogovor o ekonomskom programu i srednjoročnim politikama, koje će MMF podržati trogodišnjim Instrumentom za koordinaciju politika (PCI).
Dakle, ova vrsta sporazuma neće podrazumevati finansijsku podršku, već će biti isključivo savetodavnog karaktera.