Aljbin Kurti: „Srbi na Kosovu žive mnogo bolje nego Srbi u Srbiji“
Kosovski premijer Aljbin Kurti izjavio je za Večernji list da predsednika Srbije Aleksandra Vučića nervira demokratija, i da se Kosovo ne naoružava jer se boji Srbije, već je na oprezu zbog srpskih vojnih baza, prenosi Kosovo online.
Kosovski premijer navodi da na „severu Kosova imaju mirne i dobre dane, kada god ne postoji naredba iz Beograda za nasilje“.
„Srbi na Kosovu žive mnogo bolje nego Srbi u Srbiji, ali zločinci u Srbiji žive mnogo bolje nego na Kosovu. Vidite da su Vučićevi protesti na Kosovu nasilni, a protesti protiv Vučića u Beogradu, nijedan. Život Srba na Kosovu otežava Beograd koji im ne dopušta da se integrišu. Ljudi koji se ne integrišu ne žive baš najbolje, a oni koji se integrišu žive bolje. Ali, Beograd ne želi da oni žive bolje, on želi na neki način hraniti tenzije i potencijal za destabilizaciju“, kaže Kurti.
Kurti je govorio i o naoružavanju KBS, situaciji na severu Kosova i dijalogu sa Srbijom.
Kupili smo Barjaktare, udvostručili proračun za vojsku i povećali broj vojnika. Na granici su ofenzivne baze srpske vojske i zato smo jako oprezni.
Kurti je izjavio da to „da li će doći do rata ili ne zavisi od Beograda“, te da u tom smislu, situacija nije mnogo drugačija nego što je bila pre tri decenije.
„Mi smo ovde da budemo pažljivi i jaki, ali nikada ne strahujemo. Države koje imaju kompleks superiornosti kada se smanjuju ili oslabe, postaju opasne. Opet, Srbija je u tom smislu kao Rusija, ali njihova opasnost po nas ne pretvara se u strah od njih, nego u dodatne napore za razvoj i demokratiju“, kazao je Kurti.
Prema njegovim rečima, Kosovo je „demokratska republika koja je po svim međunarodnim organizacijama što se tiče vladavine prava, slobode medija, ljudskih prava i borbe protiv korupcije, prva među šest država na Zapadnom Balkanu“.
Kako je kazao, da bi imali rešenje sa Srbijom treba da se implentira sporazum iz Brisela, a „za pomirenje je potrebno da se Srbija distancira i od Miloševića i Putina“.
„Zvanični Beograd treba da okrivi njih dvojicu za situaciju u kojoj smo i oni i mi“, kaže Kurti.
Ističe da Kosovo ima svoju vojsku, te da je dosta vremena prošlo od kada su počeli inicijativu da je opreme dronovima „Bajraktar“.
„Na kraju smo ih kupili. Postigli smo uspešan dogovor i ugovor sa Turskom i platili te dronove. Kada smo ih dobili javio sam tu vest našim građanima, nisam hteo to učiniti dok svi dronovi koje smo kupili ne stignu na Kosovo. Pričalo se dosta toga, da je Kosovo dobilo dronove, ali ja to nisam obznanio dok i zadnji dron za koji smo sklopili ugovor nije stigao na Kosovo“, navodi Kurti.
Na pitanje da li treba očekivati da Kosovo kupi tenkove i bombardera kako bi se „osamostalilo u odbrani“, Kurti kaže da su udvostručili godišnji budžet za odbranu Kosova i za 80 odsto su povećali broj pripadnika KBS.
Aljbin Kurti: „Pomilovanje za Vučića“
Kako kaže, kaznene mere protiv njega, a s druge strane pomilovanje predsedniku Vučiću, su nepravda i dodaje da će te mere biti kratkoročne, privremene i revezirbilne.
„S međunarodnim faktorima i Evropljanima i Amerikancima imamo regularnu komunikaciju i koordinaciju, ali imamo i malih razlika, što se nekada tiče taktika, a ponekad eventualno strategije. Ali, što se tiče vrednosti, interesa i ciljeva, nemamo nikakvih razlika“, kazao je Kurti.
Upitan o izborima u četiri opštine na severu Kosova, Kurti kaže da kada su 5. novembra prošle godine gradonačelnici na severu dali ostavke, zajedno sa 10 poslanika u Skupštini i 547 policajaca na severu, oni su zapravo hteli da sistem Kosova „uruše s vakuumom koji su stvorili“.
„Ali, to se ipak nije dogodilo. Zbog tog neuspeha postali su još agresivniji. Prema našem ustavu, mi smo morai imati vanredne izbore i oni su bili zakazani za 18. decembar. Ali, pre toga mi smo se konsultovali sa predsednicom Vjosom Osmani, svi čelnici stranaka, i odložili izbore za četiri meseca. Sredinom marta ambasadori Kvinte rekli su da će, ako prihvatimo Ohridski aneks Briselskog sporazuma i odložimo rok za registraciju političkih stranaka za pet dana, do 22. marta, oni dovesti Srpsku listu da učestvuje na izborima. Iako smo mi odložili rok i prihvatili Ohridski aneks, opet sam ja bio spreman potpisati, ali ne i Vučić, Srpska lista nije se odazvala“, navodi Kurti.
Dodaje da „osim što su bojkotovali izbore, pozvali su i druge na bojkot, i Beograd je napravio pritisak nad Srbima koji su hteli da glasaju ili se kandiduju“.
„Znači, mi smo izbore odložili za četiri meseca, odložili smo dan za registrovanje stranaka, prihvatili i Ohridski aneks, ali to ipak nije promenilo situaciju. Mi smo morali održati izbore. To nije bio baš naš izbor, već odredba našeg ustava. Time smo završili sa četiri albanska gradonačelnika koja, uistinu imaju krhak legitimitet, jer je postotak izbora jako nizak, ali u kancelariju gradonačelnika možeš ući samo izborima, ne nasilnim ponašanjem, ne silom protiv NATO, naše policije i novinara, ne sa šok bombama i mecima“, navodi Kurti.
I. S.