5 saveta kako da pravilno merite svoju težinu
Ako ste odlučili da se vratite u formu do leta, onda verovatno razmišljate ili ste već počeli sa pravilnom ishranom i redovnim vežbanjem. Redovno praćenje napretka može dati dodatnu motivaciju i sprečiti odustajanje.
Merenje, odnosno vaganje, je obavezan deo takvog praćenja, ali morate biti oprezni – može doći do grešaka koje mogu dovesti do pogrešnih rezultata.
Sledite ove jednostavne savete kako bi znali kako da se pravilno izmerite.
Sledite ove jednostavne savete kako bi znali kako da se pravilno izmerite.
Redovno se merite i beležite rezultate
Redovno merenje nam pokazuje da li i koliko brzo napredujemo. Ovde se postavlja pitanje redovnog merenja. Jedni smatraju da je najbolje meriti se svakog dana, dok drugi tvrde da je dovoljno jednom sedmično. Prečesto merenje može dovesti do opsesije i svakodnevnih razočaranja ukoliko brojevi koje vaga pokazuje ne odgovaraju željenim.
U ovakvim slučajevima, ako vam svakodnevno merenje izaziva negativne emocije, merite se jednom sedmično ili ređe.
Uvek se merite na istoj vagi
Za tačne rezultate najbolje je koristiti samo jednu vagu, čak i ako nije savršeno podešena. Merenje na različitim vagama može dovesti do različitih cifara, pa i do mogućeg nezadovoljstva.
Merite se u isto vreme
Za precizno praćenje telesne težine, neophodno je vagati se uvek u isto vreme, jer merenje u različitim delovima dana može dovesti do velikih razlika u težini. Preporučeno doba dana za merenje je jutro, pre unosa bilo kakve hrane ili tečnosti.
Merite se na ravnoj podlozi
Vaga najbolje funkcioniše kada se koristi na tvrdoj i ravnoj podlozi. Nije preporučljivo držati vagu na tepihu ili u kupatilu, jer takve površine mogu uzrokovati netačne informacije.
Merite se u donjem vešu
Odeća i obuća će povećati broj kilograma na vagi, pa je zbog toga najefikasnije meriti se sa što manje odeće. Vodite računa o tome da prilikom svakog merenja imate istu količinu garderobe na sebi.