Zeleni sertifikat Srbije olakšava ulaz građanima regiona u Hrvatsku
Problematika prelaska granica Evropske unije ovog leta dobila je na konfuziji, jer je brzopleto i prilično nejasno uvođenje digitalnih sertifikata u državama EU zvanično značilo i stop za ulazak građana država, koje ne budu izdavale potvrde kakve su propisane u Briselu.
Ali, zahvaljujući Srbiji, zemlji koja je velikodušno otvorila vrata građanima susednih zemalja, vrata Hrvatske, ali i još nekih država EU (među kojima su i Slovenija i Grčka), biće otvorena, makar kada se radi o dokumentaciji, koja se odnosi na kovid stanje putnika.
Odlukom vlasti iz Beograda, svi oni koji su potpuno vakcinisani na teritoriji Republike Srbije, bez obzira na to odakle dolazili, imejlom su dobili zvanični zeleni elektronski sertifikat Srbije o vakcinaciji, koji je važeći i u elektronskoj i u štampanoj formi, koji, kako je potvrđeno medijima iz Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske, vredi kao važeći kovid sertifikat za prelazak granice te zemlje.
Ono što je jedan od osnovnih preduslova za prelazak granice je – potvrda sa QR kodom preko kojeg granična policija može steći uvid u sve detalje o kovid stanju putnika – vakcinaciju, prebolovani kovid 19 ili negativan test.
Vrata Hrvatske otvorena su, ne samo za one koji su imunizaciju izvršili vakcinama koje je priznao evropski regulator „EMA“, a to su Astrazeneka, Fajzer/Biontek, Moderna i Džonson i Džonson, već i za one koji su primili vakcine koje „EMA“ nije odobrila, ali koje se koriste u pojedinim zemljama EU – ruski Sputnjik V i kineski Sinofam.
Osobama kojima nisu izdate potvrde s QR kodom, za ulazak u Republiku Hrvatsku priznaće se potvrde koje su izdate od strane ovlašćene zdravstvene ustanove, uz ispunjavanje ostalih uslova za ulazak u Hrvatsku.
Potvrde o cepljenju trebalo bi dati lične podatke osobe koja je cepljena, podatke o vakcini, broju doza i datumu vakcinisanja, rečeno je iz ministarstva.
Kada je reč o onima koji nisu vakcinisani, a već su bili zaraženi, oni moraju imati pozitivan PCR ili brzi antigenski test BAT stariji od 11 dana od dana dolaska na granični prelaz, ali ne stariji od 6 meseci, ili potvrdu da su preboleli koronu izdatu od strane lekara.