Važno pitanje i za žene i za muškarce: Kako se izboriti sa PMS-om?
PMS (predmenstrualni sindrom) je uveliko poznata pojava kod žena, koja se manifestuje nizom fizičkih i mentalnih smetnji.
Smetnje su: nervoza, razdražljivost, grčevi u stomaku, nadutost, smanjenost koncentracije, depresivne misli, pojačan apetit i tako dalje.
Javlja se sedam do 14 dana pre menstruacije, nakon ovulacije i tada dolazi do naglog pada progesterona i estrogena koji direktno utiču na pad serotonina (hormon sreće) i endorfina(hormon koji utiče na otpornost na bol i dobro raspoloženje), te je upravo to objašnjenje ovog stanja.
Jaki bolovi pre same menstruacije i za vreme ciklusa se javljaju kod većine žena. Prepoznajemo ih po grčevima, bolovima u krstima; praćeni su mučninom i napetošću, te žena nije sposobna da normalno funkcioniše, piše Stetoskop.
Neka istraživanja pokazuju da se PMS češće pojavljuje kod žena koje jedu puno slatke i slane hrane, koje žive pod stresom, imaju bolne menstruacije itd.
Dakle, PMS i bolna menstruacija mogu da budu povezani ali i ne moraju. Najčešće se kao simptomi PMS pojavljuju razdražljivost, manjak koncentracije, nesanica, nagle promene raspoloženja, nadutost, oticanje nogu, pojačana masnoća kože i kose… To su „oni dani“ kada nas i najmanja sitnica može iznervirati ili rasplakati, kada naše „jače polovine“ gledaju da se sakriju jer je komunikacija otežana i ne postoji pravi odgovor ni na jedno pitanje.
Kao i svi sindromi, tako i PMS može da se drži pod kontrolom pa čak i leči. Neki od saveta su:
- Unositi dovoljno vitamina kao što su vitamin B6 (pomaže kod razdražljivosti), vitamin E ili magnezijum, koji mogu pomoći kod problema s bolnim i napetim dojkama
- Jedite zdravu hranu, uključujući voće, povrće i hranu sa puno vlakana
- Jedite manje ičešće jer to stabilizuje šećer u krvi i može da napravi veliku razliku pošto upravo on utiče na hormone
- Terapija svetlošću – jedna je od novijih terapija čiji je cilj povećanje nivoa serotonina („hormon sreće“), a što se postiže i ishranom bogatom složenim ugljenim hidratima kao što je ovas, crni hleb i integralne žitarice
- Spavajte najmanje 8 sati svaku noć
- Ukoliko ste od onih koje imaju neredovan ciklus, posetite lekara i utvrdite zašto se to dešava, jer i neznanje kada će „naići“ menstruacija je svojevrsan stres