Connect with us

Ekonomija

U Srbiji tačno 30.290 milionera

Foto: Unsplash

U Srbiji ima tačno 30.290 „ozbiljnih“ milionera.

Poreska uprava Srbije toliko je primila ukupno prijava za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak građana za 2020. godinu, a koje govore o tome koliko je građana Srbije za godinu dana zaradilo više od 16.000 evra.

Kako navode u Poreskoj upravi, najčešća prijavljivana zanimanja su menadžer, direktor, inženjer, ekonomista i pravnik, a 91 % prijavljenih su muškog pola.

Prijavljeni prihodi za prvih sto podnosilaca poreskih prijava sa najvećim iskazanim prihodima kreću se u rasponu od oko 73 miliona do oko 1.290 miliona dinara. To praktično znači da je najveća pojedinačna zarada bila oko 11 miliona evra godišnje, što je oko 900.000 evra mesečno.

Najviše prijava podneto je od fizičkih lica sa teritorije, koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Beograd – ukupno 20.368 prijava. Pritom prednjači Novi Beograd.

Na drugom mestu je Odsek za koordinaciju poreske kontrole Novi Sad – 6.039 prijava, slede Kragujevac i Niš.

Od sto najvećih prijavljenih prihoda 65 % pripada obveznicima sa teritorije, koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Beograd (87 lica su domaći državljani, a 13 su strani državljani).

Obavezu prijavljivanja godišnjeg poreza na dohodak imali su građani, koji su u 2020. godini ostvarili dohodak veći od 2.987.424 dinara, odnosno veći od trostruke prosečne godišnje zarade u Srbiji.

Poreske prijave se podnose u papirnom i u elektronskom obliku. Elektronskim putem, preko portala Poreske uprave, primljeno je 41 % prijava.

Continue Reading
Advertisement Girl with a jacket
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Investiranje

Srbija sa EIB potpisala grant od 175 miliona evra, druga tranša za brzu prugu Beograd – Niš

Photo: Unsplash

Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević Srbije izjavila je da će bespovratna pomoć EU u iznosu od 174,6 miliona evra za ovaj deo pruge doprineti značajnom poboljšanju bezbednosti putničkog saobraćaja u Srbiji, skraćenju dužine putovanja, bržem prevozu robe i smanjenju troškova održavanja železničke infrastrukture.

„Zbog svega toga, putovanja i transport robe vozom biće privlačniji i građanima i privredi. I na ovaj način, naša država, u partnerstvu sa EU i uz njenu podršku, ostvaruje svoje nastojanje da se infrastrukturno poveže sa susednim državama i sa čitavom Evropskom unijom i time doprinese sveupnom razvoju Srbije“, naglasila je Miščević.

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić zahvalio je EIB na podršci srpskim železničkim projektima i istakao da će ovaj sektor biti prioritet za zemlju u narednom periodu.

Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žofre je rekao je da nova železnica koju finansira EU menja stvarnost na terenu na pozitivan način i vodi nas u novu budućnost.

„Dok je trenutno za putovanje od Beograda do Niša potreban skoro ceo radni dan, to će – kada projekat bude završen – trajati samo sat i 40 minuta. Za ovo vreme možete pogledati lep film dok putujete. Ovaj projekat omoguć́ava budućnost u kojoj su ljudi bliži, bolje povezani unutar Srbije, ali i Evrope i regiona. Ova nova pruga će otvoriti mnoga nova radna mesta i podstaći privredni rast“, kazao je on.

Podseća se da je u poslednjih 10 godina EIB  širom sveta podržala železnički sektor sa više od 39 milijardi evra, pomažući izgradnju i unapređenje gotovo 2.000 kilometara pruga i 304 stanice.

Kao vodeći finansijer strateških železničkih deonica na Zapadnom Balkanu, EIB je u železnički sektor uložila preko 1,2 milijarde evra, podržavajući regionalnu saradnju i povezivanje.

I. S.

Continue Reading

Sponzorisano

Oznake

Istaknuto na YouTube




U trendu