Tradicionalne božićne poslastice iz različitih zemalja
Božić je praznik koji se širom sveta obeležava uz različite običaje, tradicije i – naravno – uz ukusne poslastice.
Mnoge zemlje imaju jedinstvene deserte koje pripremaju baš za ovaj praznik, a svaki od njih nosi posebnu priču i simboliku.
U ovom članku otkrivamo neke od najpoznatijih božićnih poslastica iz raznih krajeva sveta i šta ih čini posebnim.
Američke palačinke: slatki početak prazničnog jutra
Jedna od najomiljenijih poslastica u Americi, naročito za božićni doručak, su američke palačinke.
Deblje i pufnastije od evropskih verzija, američke palačinke se obično služe sa sirupom, svežim voćem, šlagom ili čak čokoladnim prelivom.
Ova poslastica je omiljena među svim generacijama i često se priprema kao deo božićnog jutra, kada se cela porodica okuplja za stolom.
Ako želite da probate da napravite Američke palačinke recept je jednostavan i sastoji se od osnovnih sastojaka kao što su brašno, mleko, jaja, prašak za pecivo i malo šećera.
Pomešaju se svi sastojci u glatko testo, a zatim se prže u tiganju dok ne postanu zlatno braon.
Pufnaste i mekane, ove palačinke su idealne za početak božićnog dana, jer stvaraju osećaj topline i udobnosti, baš kao što i praznici treba da budu.
Britanski božićni puding
Britanci su poznati po svom bogatom božićnom pudingu, desertu koji se tradicionalno priprema nekoliko nedelja pre Božića.
Ova poslastica zahteva vreme za pripremu, ali trud se svakako isplati. Pravi se od suvog voća, orašastih plodova, začina poput cimeta i klinčića, a često se dodaje i malo brendija ili ruma.
Božićni puding se potom kuva na pari, što mu daje specifičnu teksturu i bogatstvo ukusa.
Kada dođe vreme za posluživanje, puding se može flambirati alkoholom, što ga čini spektakularnim završetkom božićne večere. Ovaj desert simbolizuje bogatstvo i zajedništvo, a mnoge porodice u Britaniji ga doživljavaju kao nezaobilazni deo prazničnog stola.
Nemački štolen
Štolen je jedan od najpoznatijih nemačkih božićnih kolača, sa dugom tradicijom koja datira iz srednjeg veka.
Ovaj kolač je bogat suvim voćem, orasima i začinima, i prepoznatljiv je po svom prepoznatljivom obliku i posipu od šećera u prahu.
Priprema se nekoliko nedelja pre Božića, kako bi se ukusi proželi i kolač omekšao.
Nemački štolen ima poseban oblik koji simbolizuje povoj u koji je Isus bio umotan po rođenju.
Njegov jedinstveni ukus dolazi od dodataka poput sušenog voća, badema i marcipana, a često se koristi i začin kardamom koji daje poseban miris.
Italijanski panetone
Italijanski panetone je visoki, slatki hleb sa suvim voćem, koji se tradicionalno priprema za Božić.
Potekao je iz Milana, ali je danas popularan širom Italije i van njenih granica. Pravi panetone zahteva veštinu u pripremi testa koje mora da bude lagano, mekano i prozračno.
Tradicionalno, u testo se dodaje suvo grožđe i kandirano voće, ali u novije vreme postoje i verzije sa čokoladom i drugim ukusima.
Panetone se služi tokom božićnih praznika kao slatki doručak ili desert posle večere, često uz šolju toplog napitka.
Francuski buš de noel
Buš de noel, poznata kao „Božićna cepanica“, je tradicionalni francuski kolač koji se pravi od rolata.
Kolač se pravi tako da podseća na drvenu cepanicu, što je simbolika zimskih meseci i topline doma.
Buš de noel se pravi od biskvitnog testa koje se filuje kremom (najčešće od čokolade) i pažljivo urola.
Površina kolača se dekoriše tako da podseća na koru drveta, a dodatno se ukrašava šećernim prahom i jestivim figuricama poput gljiva.
Ovaj kolač je izuzetno popularan u Francuskoj tokom božićnih praznika, a njegova priprema zahteva pažnju i posvećenost.
Švedski lusekatter
U Švedskoj, Božić je nezamisliv bez lusekatter peciva, poznatih i kao „šafranovo pecivo“. Ova mekana peciva od šafrana pripremaju se za praznik Svete Lucije, koji se obeležava 13. decembra kao deo božićne tradicije.
Lusekatter ima karakterističan oblik i svetložutu boju zahvaljujući šafranu, skupocenom začinu koji im daje poseban miris i ukus.
Peciva se često ukrašavaju suvim grožđem i serviraju uz topli napitak.
Austrijske vanilin kiflice
Vanilin kiflice su omiljeni praznični kolačići u Austriji, a njihova popularnost proširila se i na druge zemlje Evrope.
Ove kiflice su napravljene od badema ili oraha i uvaljane u prah šećer, što im daje karakterističan slatkast i blag ukus.
Vanilin kiflice su često deo božićnih poklona, jer se lako prave, dugo traju i savršene su za deljenje sa porodicom i prijateljima.
Njihov miris vanile i prah šećer asociraju na božićnu atmosferu i toplinu doma. U Austriji, domaće kiflice su tradicionalni deo praznične trpeze i simbolizuju jednostavnost, ljubav i tradiciju.
Božićne poslastice širom sveta predstavljaju mnogo više od samih slatkih zalogaja – one su deo kulturnog nasleđa i prazničnih tradicija koje se prenose sa generacije na generaciju.
Od američkih palačinki do švedskih lusekatter peciva, svaka zemlja ima svoje omiljene poslastice koje Božić čine još čarobnijim.
sutor: Srbijanka Stanković