Telefon nipošto ne treba da punite u autu
Priključivanje pametnog telefona na USB port u automobilu nije tako bezazleno, kao što to na prvi pogled može da izgleda…
Svako bi, verovatno, pomislio da punjenje pametnih telefona u automobilu tokom odlaska na posao deluje kao veoma praktično rešenje koji štedi vreme.
To, međutim, baš i nije tako, pošto primeri iz prakse pokazuju da dopuna baterija na ovaj način može da nanese više štete nego koristi.
Priključivanje telefona na USB port u kolima nije sasvim bezazleno, pa ako niste baš očajni zbog jednocifrenog broja procenata u gornjem desnom uglu ekrana, punjenje bi tokom vožnje trebalo da izbegavate.
Malo struje
USB priključci u automobilima često daju manje struje nego što je to današnjim pametnim telefonima potrebno, zbog čega samo punjenje može izgledati kao da telefon jedva i može da se puni.
(Pre)Više struje
Do problema, međutim, može da dođe i ako se za punjenje koriste „starinski“ priključci za upaljač, odnosno USB adapteri za isti.
Vučić: Sutra se otvara brza saobraćajnica Šabac – Loznica
Iako noviji modeli automobila uglavnom nemaju upaljače kao deo osnovne opreme, većina ih i dalje ima bar jednu okruglu utičnicu od 12V kakve su služile za njihovo napajanje. A iz njih telefon može da dobije više struje nego što mu je potrebno, objašnjava Nikols.
Ode akumulator
Punjenje telefona tokom vožnje moglo bi i da isprazni akumulator automobila, navodi sajt GoCharge. Ukoliko je dat kontakt i automobil ima struje, ali je motor ugašen, i pritom npr. rade radio i/ili klima uređaj, telefon koji se puni će dodatno crpeti energiju iz akumulatora.
To obično nije od većeg značaja kod nov(ij)ih automobila sa ispravnim akumulatorima, ali kod starijih četvorotočkaša može dovesti do osetnog pražnjenja.