Svinjetina za 7 dana poskupela do 90 dinara u Srbiji
Za samo sedam dana svinjetina je poskupela za čak 15 %, dok je piletina za dva meseca poskupela za 10 %. Kilogram svinjskog buta sada košta 592 dinara, odnosno 88 dinara više nego pre nedelju dana, a to je cena po kojoj smo do skora plaćali junetinu.
Cena mesa bukvalno „leti u nebo“. Trgovci gotovo svakodnevno menjaju cenovnike, a sve je počelo da ide u lošem pravcu 26. jula, tvrde trgovci. Tada je svinjski but koštao oko 500 dinara, plećka 480, kremenadla oko 400.
Sve to poskupelo je do danas u rasponu od 60 do 90 dinara po kilogramu.
Trenutne cene svinjskog mesa
- But 592 dinara
- Plećka 562 dinara
- Vrat 588 dinara
- Kremenadla 464 dinara
Piletina skuplja i do 60 dinara
Kupci su ovih dana još više iznanađeni cenom piletine, mesom, koje je uvek bilo cenovno pristupačnije i od najjeftinije svinjetine, ali i meso koje već dugo možemo naći po cenama i manjim od 200 dinara za kilogram.
Sada i ovde nastaje obrt. Pileći file sada je praktično skuplji, nego svinjski but. Kako kažu proizvođači, samo od 14. do 18. jula, dakle za 4 dana piletina je sa cene od 279 dinara skočila na cenu od 299 dinara za kilogram.
U julu je cena celog pileta poskupela za 30 dinara, pileći batak za 36 dinara, grudi za 45 dinara, krilca za 30 dinara po kilogramu. Pileći file je poskupeo za 63,2 dinara, što je najveće poskupljenje u odnosu na ostale vrste pilećeg mesa.
Trenutne cene piletine
- Celo pile 299
- Batak 359
- Pileće grudi 449
- Pileća krilca 299
- Pileći file 632
Trlić: Svinja bila na maksimumu
Iz industrije mesa „Trlić“ kažu da je prošle nedelje živa mera svinje bila na mksimumu i da je išla i do 170 dinara, a da je trenutno 165 dinara.
„Kada cena svinje skoči, meso bez kosti poskupi od 2,5 do 3 puta i više. Slično je i sa junetinom. Cena žive mere junetine je u odnosu na prošlu nedelju poskupela za 10 centi, tako da je njena trenutna cena 2,15 evra“, kaže vlasnik industrije mesa „Trlić” Živojin Jovanović.
Govoreći o razlozima poskupljenja kaže da je sve na ponudi i tražnji.
„Po ceni stočne hrane, meso bi trebalo još da poskupi, ali čista matematika je da poskupljuje zbog ponude i potražnje“, ocenjuje Jovanović.
Sa druge strane, ekonomski analitičar Branislav Gulan, razlog za poskupljenje mesa vidi u smanjenju fonda stočne hrane.
„Cena mesa skače, jer nema stočne hrane. Suša je uticala na rod kukuruza, pa će ga biti mnogo manje, za najmanje 2 miliona tona na godišnjem nivou“, rekao je Gulan i dodaje da je stočni fond u Srbiji „zapostavljen“.