Srbija postaje važno gasno čvorište – Niko se neće smrzavati
Osim redovnih količina koje stižu „Balkanskim tokom“, naša zemlja ima i skladište „Banatski Dvor“. Tako da gasa, osim u cevima, ima i u rezervi.
Završetkom gradnje gasovoda „Balkanski tok“, kojim gas iz Rusije i Turske, preko Bugarske i Srbije, stiže do Mađarske, naša zemlja je postala tranzitna i važno gasno čvorište, od čega ćemo imati višestruku korist. Pre svega sigurno i stabilno snabdevanje gasom u vreme svetske gasne krize, konkurentne cene, naplaćivaćemo tranzitnu taksu.
Ali, pre svega bićemo neko preko koga će se snabdevati srednjoevropske zemlje gasom, što do sada nije bio slučaj. To je još jedna potvrda koliko je bila dobra i pametna odluka „Gasproma“ da zajednički gradimo ovaj gasovod, kaže za Politiku Dušan Bajatović, generalni direktor „Srbijagasa“.
„Zahvaljujući ovom projektu moći ćemo da koristimo sve resurse u regionu, da ih ujedinimo i komercijalizujemo. Zbog toga nam je ovaj interkonektor dodatno važan. Ovim se oslobađamo pravca preko Horgoša, možemo da se širimo dalje i postanemo otvoreno tržište kao Mađarska, jer je reč o novom pravcu, novoj diversifikaciji i novim mogućnostima“, kaže Bajatović.
Ono što predstoji našoj zemlji jeste ugovaranje nove cene gasa početkom naredne godine. Kako bi Srbija ponovo postigla najbolju cenu razgovori o tome, kako je potvrdio i sam predsednik Srbije Aleksandar Vučić, vodiće se na najvišem nivou između njega i predsednika Vladimira Putina. Upućeni u gasni sektor očekuju da će se prilikom ugovaranja nove cene uzeti u obzir naftna formula, odnosno kretanje cene sirove nafte u prethodnih devet meseci, a ne berzanska cena gasa, koja je proteklih dana išla i iznad 1.900 dolara za 1.000 kubika, što je do sada nezapamćeno poskupljenje.
Razlog više da se veruje u postizanje pristojne cene gasa za našu zemlju jeste i važan geostrateški položaj koji imamo jer bez Bugarske kao prve, ali i Srbije kao druge zemlje, ovaj energent ne bi bio dostupan ni drugim evropskim zemljama. Srbija u ovom času gas plaća oko 270 dolara za 1.000 kubika, što omogućava „Srbijagasu“ da ne podiže cenu gasa za domaćinstva. Ova cena će, kako je već potvrdio prvi čovek „Srbijagasa“, ostati ista do kraja grejne sezone.
„Deo troškova će se prebaciti na sam „Srbijagas“, ali građani neće imati višu cenu gasa, a neće se niko ni smrzavati“, kaže Bajatović.