Saveti za bezbednu instalaciju TV nosača: najčešće greške i kako ih izbeći

Postavljanje televizora na zid je odlično rešenje za bolju estetiku i funkcionalnost u vašem domu. Osim što ćete uštedeti prostor, dobićete i vizuelni efekat urednije sobe. Međutim, nepravilna montaža TV nosača može imati ozbiljne posledice, uključujući oštećenje televizora i zidova ili čak povredu ukućana. Da biste izbegli neželjene situacije, veoma je važno da pažljivo pristupite svakom koraku prilikom postavljanja nosača i samog televizora.
Kada je reč o kupovini TV držača, uvek birajte one izrađene od kvalitetnih materijala. Premium nosači za televizor daju dodatnu sigurnost a uz opciju rotacije i nagiba i bolju funkcionalnost.
U tekstu koji sledi predstavićemo vam neke od najčešćih grešaka koje korisnici prave kada sami montiraju TV nosače, a daćemo vam i savete kako da te greške izbegnete.
Pogrešan odabir nosača za televizor
Svaki model televizora ima svoj VESA standard koji definiše razmak između montažnih rupa na poleđini uređaja. Korišćenjem zidnog nosača koji nije kompatibilan sa ovim standardom rizikujete lošu i nebezbednu montažu. Na primer, ako vaš televizor ima VESA standard 200×200 mm, a nosač podržava samo 100×100 mm, montaža neće ni biti moguća.
Zato pre kupovine proverite da li određeni držač za televizor odgovara VESA standardu vašeg TV-a. Podaci o standardu su navedeni u tehničkim specifikacijama uređaja, ali možete i ručno izmeriti rastojanje između rupa za nosač na zadnjoj strani televizora. Takođe je važno da odaberete nosač koji može da izdrži težinu vašeg televizora.
U zavisnosti od toga gde želite da postavite TV, da li je to kancelarija, dnevna ili dečija soba i u kom delu prostorije, razmotrite da li vam je potreban fiksni, nagibni ili pokretni odnosno podesivi nosač za televizor.
Nepoštovanje maksimalne nosivosti
Svaki zidni nosač za TV ima ograničenje u pogledu težine koju može da izdrži. Prekoračenje nosivosti može dovesti do savijanja ili pucanja nosača, što predstavlja ozbiljan rizik od pada televizora i potencijalnog oštećenja imovine, ali i povrede ljudi. Ako držač za TV ima maksimalnu nosivost od 30 kg, a vaš televizor teži 35 kg, postoji velika verovatnoća da može doći do deformacije nosača.
Zato obavezno pre kupovine držača proverite nosivost i uverite se da je veća od težine televizora. Najbolje i najsigurnije je da odaberete nosač koji ima dvadesetak ili više procenata veću nosivost, jer to garantuje dugotrajnost i bezbednost instalacije.
Vrsta zida na koji se montira nosač i njegova nosivost
Različiti tipovi zidova imaju i različitu nosivost, te zahtevaju specifične metode montaže. Na primer, gipsani zidovi sami po sebi nisu dovoljno jaki da podrže težinu televizora i nosača. Ako se držač za TV pričvrsti direktno na gipsani zid bez dodatne podrške, postoji velika verovatnoća da će doći do oštećenja zida i pada televizora. Sa druge strane, betonski ili zidovi od pune cigle pružaju čvrstu osnovu za montažu, ali zahtevaju upotrebu odgovarajućih alata, tipli i vijaka namenjenih za takve materijale.
Pre nego što započnete instalaciju, bez obzira da li je u pitanju dnevna ili dečija soba, proverite od kog materijala je napravljen vaš zid. Za gipsane zidove, možete da koristite detektor greda kako biste pronašli drvene grede ili metalne šine iza gipsa i pričvrstili nosač direktno na njih radi maksimalne sigurnosti. Za betonske ili zidove od cigle, koristite burgije namenjene za beton i odgovarajuće tiplove koji mogu podneti težinu televizora. Pre kačenja televizora obavezno testirajte da li je nosač dobro pričvršćen i da li može izdržati opterećenje.

Foto: Pexels
Postavljanje nosača TV na neodgovarajuću visinu
Ukoliko je televizor postavljen na visinu koja nije odgovarajuća, to može značajno smanjiti udobnost gledanja i izazvati naprezanje vrata i očiju. Ako je previsoko ili prenisko, gledalac će morati da podiže ili spušta glavu, što tokom dužeg perioda može dovesti do nelagodnosti i umora.
Optimalna visina za postavljanje televizora je u nivou očiju kada sedite na uobičajenoj poziciji za gledanje. To znači da bi centar ekrana trebao biti približno na visini 105 do 115 cm od poda. Naravno, sve zavisi od visine sedišta fotelje ili kauča, kao i od prosečne visine onoga ko gleda. Zato, pre montaže nosača za TV na zid sobe, odredite visinu koja vam najviše odgovara kako biste obezbedili najveći ugođaj.
Ignorisanje potrebe za uređenjem i kanalisanjem kablova
Neuredni kablovi koji vise iz televizora narušavaju estetiku enterijera, ali predstavljaju i veliki bezbednosni rizik. Ako nakon montaže TV držača i postavljanja televizora na njega kablovi nisu lepo postavljeni mogu se slučajno zakačiti i povući, što može dovesti do oštećenja priključaka ili čak do pada uređaja. Takođe, neuredni kablovi otežavaju čišćenje i skupljaju prašinu.
Za potrebe organizovanja kablova možete koristiti trake za vezivanje ili kanalnice. Planirajte kuda će proći kablovi pre montaže zidnih nosača za TV i obezbedite dovoljnuo dužinu za sve priključke. U suštini, najlakše je da se kablovi spuste vertikalno dole. Na ovaj način poboljšavate izgled prostora, smanjujete rizik od oštećenja i olakšavate održavanje.
Ukoso postavljen nosač TV-a
Ako nosača televizora nije postavljen tačno po horizontali, to može rezultirati nagnutim TV-om, što je estetski neprihvatljivo i naravno, ometa gledanje. Čak i mala odstupanja od horizontalnog nivoa mogu biti primetna i iritantna tokom gledanja omiljenih filmova, serija ili sportskih događaja. Osim toga, nepravilno poravnat nosač za TV može imati i neravnomerno opterećenje.
Pre nego što pričvrstite fiksni ili zglobni nosač za TV na zid, koristite libelu kako biste bili sigurni da je potpuno u horizontali. Proverite poravnanje više puta tokom procesa montaže TV-a i pre konačnog zatezanja vijaka. Preciznost u ovom koraku osigurava estetski prijatan i funkcionalan rezultat.

Foto: Pexels
Zanemarivanje ventilacije i pristupa portovima
Televizori proizvode toplotu tokom rada, a nedovoljna ventilacija može dovesti do pregrevanja i smanjenja radnog veka uređaja. Postavljanje televizora preblizu zidu, bez adekvatnog protoka vazduha, može ograničiti odvođenje toplote, a takođe može otežati pristup portovima za povezivanje dodatnih uređaja.
Dobra stvar je da postoje nosači i držači za TV koji su dizajnirani tako da ostavljaju dovoljno prostora između televizora i zida. Ipak, povedite računa o ovoj veoma važnoj stavki i ostavite najmanje 10 do 15 cm prostora između zadnje strane TV-a i zida kako biste omogućili adekvatnu ventilaciju. Prilikom montaže, obezbedite lak pristup svim portovima kako biste olakšali povezivanje zvučnika, konzole za gejming ili drugih uređaja.

Foto: Pexels
Nedovoljno testiranje stabilnosti TV nosača nakon montaže
Nakon što završe sa postavljanjem nosača za televizor, mnogi korisnici zanemaruju važnost testiranja stabilnosti i izdržljivosti. Bez adekvatnog testiranja, mogu neprimećeno proći greške u instalaciji koje kasnije mogu dovesti do pada TV-a. Osim toga, vibracije ili manji potresi mogu dodatno destabilizovati loše postavljen nosač televizora.
Nakon što završite montiranje nosača na zid, lagano ga opteretite i probajte pomeriti u svim pravcima kako biste proverili stabilnost. Ako primetite bilo kakvo pomeranje ili škripanje, proverite sve vijke i pričvrsnice i po potrebi ih dodatno zategnite. Takođe, povremeno proveravajte stabilnost nosača, posebno nakon slučajnih udaraca.
Pravilna montaža TV nosača zahteva pažljivo planiranje, poznavanje materijala zida, odabir odgovarajućeg modela nosača i primenjivanje svih sigurnosnih mera. Izbegavanjem navedenih grešaka i praćenjem saveta koje smo vam dali u ovom tekstu, osiguraćete bezbednu instalaciju i estetski prihvatljivo rešenje.
Ulaganje vremena i truda u pravilnu montažu doprinosi dugotrajnosti opreme i poboljšava vaše iskustvo gledanja. Naravno, kada na kraju sve završite i sednete da uživate u omiljenim emisijama i serijama, imajte uvek na umu da nije dobro preterivati sa gledanjem TV-a, jer televizija služi za zabavu i informisanje, ali ne može da zameni fizičku aktivnost.