Sankcije spojile dve privrede – Rusija se okreće Kini
Očekuje se da će isporuke mazuta iz Rusije u Kinu dostići rekordnih 350.000 barela u maju, piše Blumberg, pozivajući se na podatke kompanije „Kpler“.
Manje kineske rafinerije su povećale kupovinu ruskog mazuta, koji se obično koristi za mešanje i manje je vredan od benzina i dizela.
Izvoz ruskog mazuta u Kinu porastao je nakon februara, kada je na snagu stupila granica cena ruskih naftnih derivata, koju su usvojile EU i G7.
Kako navodi američka agencija, izvoz mazuta u Kinu je skočio u poslednjih nekoliko meseci, nakon što je provincija Šandong, inače dom većine kineskih nezavisnih rafinerija, pokrenula proveru kvaliteta mešavina bitumena.
„Očekujemo da će priliv mazuta u Kinu ostati visok u maju i da će se dalje povećavati od juna“, rekao za Blumberg Jianan Sun, analitičar iz londonske firme „Enerdži aspekts“.
Kina je u januaru izdala nižu uvoznu kvotu sirove nafte za prve dve serije 2023. godine u poređenju sa prethodnom godinom, što znači da se rafinerije moraju oslanjati na druge sirovine, kao što je mazut za svoje potrebe prerade.
Očekuje se da će potražnja za naftom u Kini porasti tokom tekućeg tromesečja, imajući u vidu povećanu mobilnost u kontekstu uspešnog izlaženja iz kovid režima u najvećim kineskim gradovima.
Sun predviđa da će ruske rafinerije u narednim nedeljama povećati isporuke mazuta sa visokim sadržajem sumpora i destilata M100 u Aziju za čak 140.000 barela dnevno.
Analitičar kompanije „Kpler“ Viktor Katona rekao je za Blumberg da 40 % mazuta, koji Kina uvozi dolazi iz Rusije.
I. S.