Pšenica skuplja za trećinu, nafta za četvrtinu, gas više od duplo – rat u Ukrajini za nedelju dana napravio haos
Uveliko nervozni učesnici na svetskim tržištima, prvenstvno zbog svetskog rasta stopa inflacije, reagovali su na izbijanje otvorenog sukoba između Ukrajine i Rusije. Posledično nastali haos na berzama, tokom čitave nedelje podizao je cene (prvenstveno robe, koja je pod direktnim uticajem izbijanja sukoba) iz dana u dan na nove maksimume.
Tako je, kada uporedimo podatke sajta trejdingekonomiks (tradingeconomics.com) na kraju trgovanja prošlog petka i ovog, pšenica je poskupela za 34,71 %, a kukuruz za 14,25 %. Barel Brent nafte je za nedelju dana poskupeo za 25,49 %, a ugalj za čak 75,21 %. Cene gasnih fjučersa su u istom vremenskom periodu poskupele više nego duplo (za preko 117 %). Zlato je poskupelo za 4,37 %, a čelik i gvožđe oko 9,5 %.
Kako je za britanski Gardijan izjavila ekonomistkinja iz kompanije Oksford ekonomiks, Tatjana Orlova, posledice ovih poskupljenja nema šanse da prođu neopaženo, tj. da se ne osete u srednjem roku.
Rast globalnog BDP-a, biće prema našim prognozama manji za oko 0,2 % u 2022. i još 0,1 % u 2023. godini, izjavila je ona.
Nafta
Na kraju trgovanja na berzama u petak, prema podacima sajta trejdingekonomiks, barelom sirove nafte Brent trgovalo se po ceni od 118,37 dolara (pomenuti rast od 25,49 %). U ponedeljak, na početku trgovanja ona se cenila na 101,8 dolara. Sirova nafta WTI, je početkom nedelje vredela 96,18 dolara, da bi na nedelju završila sa cenom od 115,36 dolara (rast od 26,3 %).
Ugalj
Energetska kriza, koju je izazvao sukob podstakla je zemlje da pronađu alternativne kanale za snabdevanje energentima, kao i alternative gasu, te je jedna od meta bio i ugalj.
Cena fjučersa uglja iz Njukasla se popela tokom protekle nedelje na svoj novi istorijski maksimum, od 418,75 dolara po toni, dok se u ponedeljak tonom uglja trgovalo po ceni od 285 dolara.
Gas
Ne treba da čudi, s obzirom na ulogu Rusije na tržištu prirodnog gasa, da je najveće udarce pretrpelo tržište „plavog energenta“. Prema podacima sajta trejdingekonomiks, u ponedeljak se na holandskom TTF čvorištu mw/h gasa plaćao 98,59 dolara, dok se na kraju trgovanja u petak on cenio na 204,15 dolara, što je više od duplo skuplje.
Hrana
Kako su u ovom ratu sukobljeni svetski lideri po izvozu pšenice i drugih prehrambenih proizvoda, oni su kao i gas zabeležili nesvakidašanj rast cena.
Pšenica
Cena pšenice se na čikaškoj berzi za nedelju dana popela 34,71 % i njom se u petak trgovalo po ceni od oko 11,45 dolara po bušelu (mera za žito) 27,2 kilograma, dok je u ponedeljak ona koštala oko 9,08 dolara.
Kukuruz
Početak trgovanja u ponedeljak bušel kukuruza je dočekao po ceni od oko 6 dolara, dok je nedelju završio po ceni od 7,53 dolara za bušel.
I. S.