Prvo su bili protesti, onda haos oko ustoličenja, a sada će možda i izbori
Nova kriza crnogorske vlasti nakon ustoličenja mitropolita Joanikija na Cetinju, koje je dovelo do žestokih protesta i sukoba građana i policije. Sada su mogući i vanredni izbori, a podele u zemlji nikad nisu bile dublje, ocenjuje „Dojče Wele“.
Crnogorska vlast proživljava već treću krizu za samo deset meseci Vlade premijera Zdravka Krivokapića i ponovo je na raskrsnici, koja vodi ka rekonstrukciji kabineta ili novim izborima. Najjače snage u vlasti, Demokratski front (DF) i Demokrate, zatražile su rekonstrukciju i ulazak njihovih kadrova u trenutno ekspertski kabinet, pa bi Vlada imala 18 umesto 12 ministarstava i tri umesto jednog potpredsednika – Dritana Abazovića, lidera URE.
Abazovićeva partija optužila je veće partnere, da su im fotelje najvažnije i poručila da su mogući i novi izbori. Opozicija, predvođena Demokratskom partijom socijalista (DPS) predsednika države Mila Đukanovića, u međuvremenu je ocenila da je kriza u zemlji nikad dublja, pa traže prelaznu Vladu i vanredne izbore.
Prosrpski DF ostao je prošlog decembra van Vlade, iako je najjači deo vladajuće većine, a tvrdili su da je to bio zahtev zapadnih ambasada. Otada su se često sukobljavali s Krivokapićem i Demokratama koji su bili na istim talasnim dužinama sa URA. I Demokrate su ostale van Vlade, ali su je branile i bile protiv rekonstrukcije, koja bi uključivala i promenu premijera.
Međutim, poslednji događaji doveli su do približavanja Krivokapića, DF i Demokrata, dok je URA sada ostala s druge strane tog permanentnog sukoba u vlasti.
Da sve bude još zamršenije i premijer Krivokapić poručio je da jedino ekspertska Vlada može uspešno da vodi demokratsku tranziciju, što bi moglo da znači da ostaje pri stavu da u njegov kabinet ne treba da ulaze političari. No, u toj igri moći svakodnevno se dešavaju neverovatni preokreti i promene mišljenja, tako da je sve moguće.
Uvod u novu krizu vlasti bila su dešavanja na Cetinju 4. i 5. septembra
Uvod u novu krizu vlasti bila su dešavanja na Cetinju 4. i 5. septembra, kada je, uz sukobe policije s građanima i razbijanje njihovih barikada, u Cetinjskom manastiru, uz pomoć helihoptera, ustoličen mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, u prisustvu patrijarha SPC Porfirija.
Protiv ustoličenja u tom manastiru, koji je simbol vekovne državnosti Crne Gore, protestovala je i opozicija, s Đukanovićem na čelu. Njega je vlast optužila za pokušaj državnog udara i terorizam.
Međutim, nakon završene akcije, došlo je do žestokog sukoba unutar vlasti. Premijer Krivokapić, DF i Demokrate optužile su vrh bezbednosnog sektora koji kontroliše URA, za opstrukciju ustoličenja i „državni udar iznutra“. Abazović je odgovorio da će, ako čelnici MUP i policije budu smenjeni zbog toga, srušiti Vladu.