Predstavnici prosvetnih sindikata danas u Vladi Srbije
Imaćemo danas sastanak u Vladi Srbije sa predstavnicima četiri reprezentativna sindikata zaposlenih u prosveti, najavila je ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović i dodala da im neće biti ponuđeno više novca za plate od najavljenih 12 %
Ona je za Euronews Srbija navela da „novca više nema“ i da će sa povećanjem od 12 odsto plata početnika u prosveti biti 94 odsto prosečne plate u Srbiji.
Inače, četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika najavila su obustavu rada i protest u Beogradu za 2. oktobar. Traže da početna plata nastavnika bude izjednačena sa prosečnom u Srbiji, izmena Uredbe o koeficijentima, izmena Krivičnog zakonika po hitnom postupku, isplatu Novogodišnjih nagrada zaposlenima u prosveti.
Izmena Krivičnog zakonika
Što se tiče izmena Krivičnog zakonika, koji predviđaju strože kazne za one koji fizički napadnu nastavnika, Dejanović je rekla da od 1. oktobra kreće javna rasprava o izmeni Krivičnog zakonika, a da se očekuje da do kraja godine bude usvojen.
Ne možemo dozvoliti da prosvetni radnici budu degradirani i maltetirani na bilo koji način. Izmene Krivičnog zakonika su u toku, gde je predviđeno da status zaposlenih u prosveti bude kao status advokata. Reprezentativni sindikati su se sa tim složili. Međutim, to ne može da promeni preko noći, istakla je ona.
Podseća da u prosveti, kao i u zdravstvu, zakonska regulativa ne dozvoljava potpunu obustavu rada, jer su to delatnosti od javnog interesa. Upitana šta da rade roditelji, da li da šalju decu u školu ili vrtić 2. oktobra, ona je podsetila da propisi kažu da mora da se obezbedi minimum procesa rada, a u školama su to skraćeni časovi na 30 minuta.
Pravo svakog je da izrazi nezadovoljstvo, ali ne na račun dece koja dolaze tog dana u školu. Direktor je u obavezi da napravi program rada za njih od nastavnika koji su tu. Obično su to skraćeni časovi od 30 minuta, rekla je ona.
Na kritike da je nakon prošlog protesta prosvetara Ministarstvo tražilo od direktora podatke ko od nastavnika nije držao časove, i da je to neki vid zastrašivanja i pravljenja spiskova u školama, ona je rekla da bi „baš volela da vidi koga je to ona zastrašila“.
Volela da vidim prosvetnog radnika koga sam zastrašila time što sam podsetila direktore da moraju organizovati časove za decu koja dođu u školu od onih nastavnika koji su tu. Oni moraju znati koje predmete nismo pokrili, koji nastavnici nisu došli. Nikakve spiskove nismo tražili ni Vlada Srbije, ni ja. Podsetili smo direktore na zakonsku obavezu da moraju organizovati minimalni proces rada“, rekla je ona.
Govoreći o nasilju u školama, ona je rekla da je izmenjen set prosvetnih zakona i pravilnika, ali da se u tu borbu mora uključiti čitavo društvo.
Izmenjen je čitav set zakona iz osnovnog i srednjeg obrazovanja i podzakonskih ataka. Dete dolazi u školu iz atmosfere koja se zove porodice. Ako roditelji, bake, deke, tetke, komšije ne reaguju na svako verbalno nasilje, ako ne reaguju na fizičko nasilje, ne može se očekivati da će ove mere dati rezultate“, navela je ona.
Napomenula je da je dosta urađeno na poboljšanju komunikacije i boljoj saradnji škola, policije, lokalne samouprave, centara za socijalni rad, zdravstvenih ustanova.