Prave se veliki planovi Bajonteka posle pandemije
Bajontek se sa svojim cepivom protiv korone virusa uzdigao u sam svetski vrh farmacije – i naučno i finansijski.
Ali već razmišlja i o vremenu posle ove pandemije i sprema ogromnu investiciju u Singapuru.
U prvom kvartalu 2020. godine Bajontek je još beležio gubitak od pedesetak miliona evra, ali svi troškovi istraživanja i ulaganja su se debelo isplatili. Trenutno radi na povećanju proizvodnje. Bajontek iz Majnca je povećao svoj promet u prvom kvartalu 2021. u odnosu na isti preiod 2020. – za preko 70 puta na oko 2 milijarde evra. I zarada se utrostručila – na oko 1,1 milijardu evra.
U prvom redu je to zasluga cepiva: „Izuzetno sam srećan zbog jedinstvenosti našeg tima i saradnje sa našim partnerom Fajzerom. Do danas smo isporučili preko 450 miliona doza u 91 zemlju sveta“, izjavio je jedan od osnivača Bajonteka, Ugur Šahin.
Bajontek je spreman da preuzme ulogu globalnog koncerna, koji će imati posla i posle pandemije korone. Specijalnost će im i dalje biti cepiva protiv zaraznih bolesti – genetski modifikovanim preparatima, kojima se proriče velika uloga u medicini, sve do borbe protiv raka.
Što se tiče cepiva, Bajontek planira sedište u Singapuru, gde je planiran pogon u kojem će se moći da proizvede i do milijardu doza cepiva godišnje. U Bajonteku ne žele da govore o visini ulaganja, ali radi se o više stotina miliona američkih dolara. Singapur je spremno prihvatio i sam učestvuje u investiciji, a tamošnji pogon bi trebalo da počne s radom već 2023.
Najveći kupac Bajonteka je još uvek EU, koja je nedavno značajno povećala svoju narudžbinu. Kako izgleda, u EU će već u najskorije doba biti dovoljno doza cepiva, ali u siromašnijim zemljama je stanje mnogo lošije.