Pavle Petrović: Smanjen nivo razvijenosti Srbije u odnosu na zemlje Centralne i Istočne Evrope
Srbija je 2005. godine bila na nivou od 58 % razvijenosti zemalja Centralne i Istočne Evrope (CIE), a u 2022. je pala na 56 %, naveo je predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović u analizi
On je, komentarišući „Novi globalni kontekst: Izazovi neizvesne budućnosti“, što je glavna tema tog skupa, naveo da je privredni rast Srbije ispod njenog potencijala.
Zemlje CIE, kako je ocenio, daleko brže usvajaju nova znanja i tehnologije od Srbije, što im obezbeđuje dvostruko brži rast.
U tim zemljama, po njegovim rečima, raste učešće najproduktivnijih delatnosti u privredi, poput prerađivačke industrije i IT usluga, a u Srbiji najbrže rastuće kompanije u periodu 2020-2022. bave se tradicionalnim granama privrede, trgovinom, građevinarstvom, rudarstvom i sličnim granama, koje čine više od 75 % privrede.
-U Srbiji, IT sektor raste slično kao u državama CIE. Udeo IT industrije u privredi svih zemalja CIE povećao se četiri-pet puta u poslednjih 20-ak godina, a ni Srbija nije izuzetak, trenutno IT sektor stvara prosečno tri-četiri % ukupne dodate vrednosti u tim privredama. Problem je što u Srbiji taj sektor uglavnom radi za izvoz i inostrana tržišta, a ne za domaću privredu-naveo je Petrović.
Dodao je da je u Srbiju visok priliv stranih direktnih investicija (SDI), ali da nisu usmerene u napredne sektore.
-SDI već nekoliko godina u Srbiji čine oko sedam % bruto domaćeg proizvoda (BDP) od čega trećina, što je solidan nivo, ide u prerađivačku industriju, koja čini 16 % privrede Srbije. Ako se, međutim, posmatraju investicije u okviru prerađivačke industrije, samo 30 % završava u naprednim granama-naveo je Petrović.
U zemljama Višegradske grupe i Sloveniji u napredne grane usmereno je, kako je rekao, više od 50 % SDI.
U Srbiji su, prema njegovim rečima, SDI doprinele otvaranju novih radnih mesta, ali uglavnom za manje kvalifikovanu radnu snagu zbog čega je smanjena nezaposlenost, ali one nisu bile kanal za ubrzan rast produktivnosti, kao u zemljama CIE.
Domaće privatne investicije su, kako je rekao, suviše niske da promene model rasta u Srbiji. Ukupne investicije u Srbiji jesu, kako je naveo, snažno porasle u prethodnim godinama, 2014. bile su najniže u CIE (15,9 % BDP), ali su u 2022. dostigle 24,2 % BDP, što je nešto iznad proseka CIE, ali nisu izbalansirane.
-Javne investicije su u Srbiji porasle sa 2,3 % BDP u 2014. na 7,4 % BDP u 2022. godini. SDI su skočile sa 3,5 % BDP na 7,2 % BDP, ali ne idu u napredne sektore. Domaće privatne investicije su ostale veoma niske, znatno niže nego u zemljama CIE-istakao je Petrović.