Pandemija će i ove godine podići svetski javni dug
Pandemija korona virusa nastaviće da podiže globalni javni dug 2021. godine.
Veća potrošnja na ubrzanje vakcinacije je najbrži način za početak normalizacije državnih finansija, saopštio je MMF.
MMF je u izveštaju „Fiskalni monitor za 2021“ naveo da bi stavljanjem korone, pod kontrolu bržom vakcinacijom na globalnom nivou, do 2025. godine priliv poreskih prihoda u razvijenim ekonomijama mogao da se poveća za preko 1 milijarde dolara.
Globalni BDP bi mogao da se poveća za 9,0 milijardi dolara u tom periodu, jer bi bilo ubrzano ponovno otvaranje preduzeća i zapošljavanje, piše u izveštaju MMF-a.
MMF i Svetska banka tokom virtuelnih sastanaka, ohrabruju zemlje članice da nastave sa fiskalnom podrškom svojim ekonomijama i ranjivim socijalnim grupama i preduzećima, dok pandemija ne bude pod čvrstom kontrolom.
MMF je procenio da je vlada širom sveta, od početka pandemije do 17. marta 2021. godine, fiskalna podrška zbog korone koštala oko 16 milijarde dolara. Taj iznos obuhvata 10 milijardi dolara veće potrošnje i propuštenih prihoda, kao i 6 milijardi dolara državnih zajmova, garancija i ubrizgavanja finansijskih „injekcija“ u preduzeća.
Prosečan budžetski deficit u razvijenim zemljama dostigao je 11,7 % BDP-a 2020. godine, čime se taj udeo učetvorostručio sa nivoa od 2,9 % 2019. godine, a u ovoj godini bi trebalo da se spusti 10,4 %, prognozira MMF.
Lagano će opasti i deficiti u ekonomijama u usponu na 7,7 % BDP-a 2021. godine, a u privredama sa niskim prihodima na 4,9 %.
U izveštaju se predviđa da će prosečan javni dug žemalja širom sveta dostići rekordnih 99 % BDP-a u 2021. godini, u odnosu na 97 % 2020. godine, te da će se na tom nivou stabilizovati. U razvijenim zemljama, prema projekcijama MMF-a, dug će se 2021. godine popeti na rekordnih 122,5 % BDP-a sa prošlogodišnjim nivoom od 120,1 %.