Pala nemačka vlada: Koalicija Olafa Šolca se raspala, otvoren put za vanredne izbore
Nemačkom kancelaru Olafu Šolcu izglasano je danas nepoverenje u Bundestagu. Šolc je dobio podršku 207 od 733 poslanika u donjem domu patlamenta, 394 poslanika su glasala protiv, a 116 ih je bilo uzdržano
Bundestag je izglasao nepoverenje vladi nemačkog kancelara Olafa Šolca, čime je otvoren put za raspuštanje parlamenta i vanredne izbore u Nemačkoj, saopštio je predsednik Bundestaga.
Za opstanak Šolcove vlade bilo je neophodno 367 glasova, prenosi AP.
Ovakav ishod glasanja otvara put za održavanje vanrednih izbora u februaru 2025. godine koji bi trebalo da izvedu Nemačku iz političke krize.
Sednica nemačkog Bundestaga danas je imala jednu tačku dnevnog reda – glasanje o poverenju vladi. Kancelar Olaf Šolc pokrenuo je ovaj proces u nameri da se raspišu novi izbori za 23. februar sledeće godine.
On je to uradio tako što je smenio svog ministra finansija Kristijana Lindnera prošlog meseca. To je dovelo do toga da Lindnerove Slobodne demokrate (liberali) napuste vladu, oduzimajući joj potrebnu većinu kako bi funkcionisala.
Posle tri sata debate u Bundestagu, poslanici su glasali o poverenju vladi.
Šolc je planirao da izgubi glasanje kako bi otvorio put do novih izbora 23. februara.
Po svemu sudeći, on ima glasove koji su mu potrebni da kasnije tokom dana zatraži od predsednika Franka-Valtera Štajnmajera da raspusti parlament.
Dramatični razvoj događaja usledio je nakon višemesečnih sukoba oko fiskalnih prioriteta i ideoloških razlika koje su postale previše teške i opterećujuće da bi „semafor koalicija“ sastavljena od tri stranke opstala.
Socijaldemokrate levog centra i ekološki nastrojeni Zeleni nastaviće da vode najveću ekonomiju EU dok se ne formira nova vlada, verovatno na proleće.
Alis Vajdel, liderka krajnje desničarske AfD (Alternative za Nemačku), zauzela je stav ponavljajući Mercovu optužbu da je Šolc trebalo da raspiše glasanje o poverenju odmah nakon što je vlada pala prošlog meseca.
Ona je napala Šolcovu koaliciju zbog vođenja loše migrantske politike i zahteva „trenutno“ vraćanje nazad sirijskih izbeglica iz Nemačke.
Vajdel je optužila vodeće stranke koje su podržale slanje vojne pomoći Ukrajini da od Nemačke čine potencijalnu „metu“ za nuklearni napad Rusije. Mnogi poslanici su napustili svoja mesta kada je Vajdel započela govor.