Održana „Fonogram“ konferencija u Sarajevu
Udruženje za zaštitu prava proizvođača fonograma Fonogram, organizovalo je 21. marta u sarajevskoj Vijećnici Međunarodnu konferenciju.
Konferencija je organizovana u cilju otvorene komunikacije, a vezano za nedorečenosti i nepoštovanje implementacije trenutnih zakonskih okvira o autorskom pravu i srodnim pravima, kao kolektivnom ostvarivanju prava na području muzičke industrije u kojoj, prema neslužbenim podacima, posredno i neposredno stvara i živi više od 15.000 ljudi u BiH.
Na Konferenciji su govorili mnogi međunarodni i domaći stručnjaci, među kojima i predstavnica IFPI (International Federation of the Phonographic Industry) gospođa Agnieszka Horak de Sousa, zatim Generalni sekretar WICMI-ja (World Innovation and Change Management Institute) Danijel Koletić.
Oni su svom uvodu istakli da postoji nerazumevanje političke javnosti, i da zbog neprovođenja zakonskih okvira država, pa samim tim i korisnici proračuna godišnje gube ogromna sredstva, baš kao i domaće i međunarodne kolektivne organizacije.
Gospodin Ahmed Švrakić u svom uvodu je istakao da se dobro podsetiti citata Fridriha Ničea koji je zapisao: „Bez muzike, život bi bio greška“, uz istovremeno podsećanje na probleme sa kojima se suočavaju svi učesnici u muzičkoj industriji u Bosni i Hercegovini.
Prisutnim zvanicama i gostima se putem video linka, obratio i Ministar prometa i komunikacija Bosne i Hercegovine g. Edin Forto. Prema rečima Ministra, očekuje se i formiranje radnog skupa radi utvrđivanja svih manjkavosti sistema, kao i otklanjanja takvih manjkavosti.
Jedan od vodećih advokata za autorska prava i srodna prava, g. Kemal Švrakić, moderirao je i dva panela, jedan pod nazivom: „Pravni okvir i primjena zakona“, na kojem su učestvovali: Tatjana Vitomir (Institut za intelektualno vlasništvo BiH), Branko Komljenović (potpredsednik UO ZAPRAF Hrvatska), Rodoljub Stojanović (Ricom Publishing i Multimedia Music Srbija), Antonio Beus (predsednik fonda za kinematografiju FbiH), Emir Haljković (direktor Stručne službe FONOGRAM BiH), kao i drugi panel pod nazivom: “Iskustva kolektivnih organizacija i korisnika u primjeni zakona“, na kojem su učestvovali: Maja Vidmar Klarić (direktor ZAPRAF Hrvatska), Hajdi Mostić (cco kompanije TELEMACH BH), Nikola Vilotić (direktor OFPS Srbija), Jasmin Ferović (direktor muzičke produkcije BHRT), Ahmed Švrakić (predsednik UO Fonogram).
U Bosni i Hercegovini je u toku implementacija reforme Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima i Zakona o kolektivnom ostvarivanju autorskog i srodnih prava, kako je istakao direktor Instituta za intelektualno vlasništvo, g. Josip Merdžo, a za koji se očekuje da bi do kraja 2025. godine trebalo da bude okončana.
Za kraj iz Udruženja Fonogram ističu da očekuju da će konferencija postati tradicionlna, i nadaju se da će svi delovi državnog aparata ispuniti zakonom propisane obaveze što bi olakšalo rad kolektivnih organizacija u Bosni i Hercegovini.
lj.z.