Ekonomija
Nemačko-srpska privredna komora: „Oko 95 % nemačkih preduzeća ponovo bi investiralo u Srbiji“

Rezultati najnovijeg istraživanja o poslovnom okruženju i investicionom potencijalu u Srbiji, koje je predstavila nemačko-srpska privredna komora (AHK Srbija) pokazuju da bi 95 % nemačkih preduzeća ponovo investiralo u Srbiji.
AHK Srbija sprovela je tokom marta i aprila ove godine istraživanje o privrednom ambijentu u Srbiji među kompanijama njenim članicama, koji su pokazali da se ocena ekonomske situacije u Srbiji za 2022. godinu nije pogoršala.
Rukovolidac privrednog odeljenja Ambasade Nemačke u Srbiji Denis Kajzer istakao je da sprovedena anketa predstavlja sve ono što Ambasada Nemačke radi poslednjih godina, a to je poboljšanje ekonomskih odnosa sa Srbijom.
„Nemačka je najveći spoljnotrgovinski partner Srbije sa investicijama u poslednjih 20 godina u vrednosti od 3,7 milijardi evra“, rekao je Kajzer.
On je podsetio na rezultate anekte koji pokazuju da se cena energije procenjuje kao najveći rizik za dalji privredni razvoj i rekao da se Nemačka i Srbija mogu nositi sa ovim problemom tako što će ulagati u obnovljive izvore energije.
„Vidmo da stalno postoje novi tenderi u oblasti obnovljivih izvora energije. Želimo da Srbiju podržimo u investiranju u ovu oblast“, rekao je Kajzer.
Dodao je da je drugi najveći rizik za dalji privredni razvoj Srbije korupcija, kao i da se Srbija nalazi na listi visoko ispred Crne Gore i Severne Makedonije po stepenu korupcije.
„Stalno slušamo o problemima u vezi sa izborom tendera zbog korupcije koja je prisutna u Srbiji. Srbija mora da radi na temi korupcije i energentima ako želi da pristupi EU. Mi smo spremni da zajedno radimo na otklanjanju postojećih prepreka na putu ka EU“, rekao je Kajzer.
Prilikom ocenjivanja faktora koji utiču na poslovanje u Srbiji, rezultati ankete pokazuju da su najlošije ocenjene borba protiv korupcije i kriminala, pravna sigurnost, transparentnost u javnim tenderima, efikasnost poreskog sistema i poreske uprave, kao i raspoloživost radne snage.
Zadovoljavajuće ocene nemačko-srpskih kompanija dobili su kriterijumi koji se odnose na tržište rada u Srbiji. Kompanije su zadovoljne sa kvalifikacijom i motivacijom zaposlenih, njihovom produktivnošću, kao i akademskim obrazovanjem.
Kada je reč o razvoju poslovanja i dodatnom zapošljavanju u ovoj godini, 49 odsto anketiranih kompanija planira povećanje broja zaposlenih, 46 % kompanija ne planira nikakve promene u broju zaposlenih, dok samo 5 % ispitanih pretpostavlja da će broj zaposlenih u njihovim kompanijama opadati.
Uprkos posledicama koje je izazvala pandemila korona virusa, kao i posledica sukoba u Ukrajini, koje se odražavaju na privredu na globalnom nivou, polovina anketiranih (52 %) svoje poslovanje ocenila je dobrim, a samo 1 % nedovoljno dobrim.
Takođe, tokom 2022. godine 46 % anketiranih preduzeća planira uvećanje investicija, dok samo 10 % najavljuje smanjenje investicija.
I. S.
You may like
Ekonomija
WIPO: „Srbija na 53. mestu u svetu po inovacijama“

Švajcarska, Švedska i SAD vodeće su zemlje po inovativnosti u svetu, a Srbija na toj tabeli zauzima 53. mesto, pri čemu su njena ulaganja u inovativnost daleko veća od učinka, pokazuje najnoviji indeks Svetske organizacije za intelektualnu svojinu (WIPO).
Globalni indeks inovativnosti (GII) za 2023. godinu koji je objavljen, analizirao je nivo inovativnosti u 132 zemlje, i to na osnovu oko 80 indikatora, među kojima su i investicije, obrazovanje, državna izdvajanja i ulaganja u nauku i u razvoj onlajn proizvoda.
Iako su na vodećim mestima i dalje zemlje sa razvijenim ekonomijama, indeks pokazuje da se u poslednjih deset godina na indeksu najbrže penjala grupa ekonomija sa srednjim BDP. Tako se Kina popela na 12. mesto, ispred Japana na 13, i Izraela koji je na 14. mestu.
Srbija je popravila poziciju za dva mesta u odnosu na prošlu godinu i sada je na 53, kao i 2020. godine. Navodi se, međutim, da Srbija bolje stoji sa ulaganjem u inovacije, po čemu je na 41. mestu, dok je po inovativnom učinku 64.
Prema pojedinačnim kriterijumima, Srbija najbolje stoji kada je reč o infrastrukturi (35. mesto), sofisticiranosti tržišta (41) i ljudskom kapitalu i istraživanju (51). Najslabije rezultate ostvarila je po kriterijumima kreativni „autput“ (92), sofisticiranost biznisa (68) i institucije (57).
U širem regionu, Slovenija je na 33. mestu, Mađarska na 35, Bugarska na 38, Hrvatska na 44, a Rumunija na 47. Iza Srbije na tabeli su su Severna Makedonija na 54, Crna Gora na 75, Bosna i Hercegovina na 77. i Albanija na 83.
Uz Kinu, koja je ostvarila brz uspopn na tabeli WIPO, u poslednjih deset godina najbrže su napredovale i Indonezija, Turska, Indija i Vijetnam. Na poslednja tri mesta među 132 zemlje na indeksu GII su Burundi, Niger i Angola.
WIPO navodi da je čak 21 država, uprkos relativno nerazvijenim privredama pokazala bolje performanse nego što se očekivalo, i to uglavnom države podsaharske Afrike, jugoistočne Aizije, dalekog istoka i Okeanije.
Ta specijalizovana agencija UN ukazuje da se do ovogodišnjih rezultata GII došlo u svetlu laganog privrednog oporavka posle pandemije kovida-19, visokih kamatnih stopa u svetu i geopolitičkih sukoba. GII za 2023. pokazuje i da uslovi za preduzetnička ulaganja, koja pretvaraju ljudsku inovativnost u nove proizvode i usluge, postaju sve nesigurniji i da se ukupna suma takozvanih rizičnih investicija prošle godine veoma smanjila, navela je WIPO.
Sponzorisano
Sponzorisano

Zvezde svetskih operskih scena najavile operu „Andre Šenije“

Pozorište Zvezdarište do 4. oktobra

Beogradski Šopen fest od 2. do 10. oktobra

„Arijana, mlada Ruskinja“ Kloda Anea u prodaji

Izložba slika „Deca loših uzora“ od 29. septembra

FEDIS nagradio glumca Radeta Šerbedžiju „Zlatnom antenom“

Izložba „PRi(ČA) iz foto–pita“ Aleksandre Ignjatović otvorena u Čačku

Padel open u Beogradu

FSS oformio novi sudijski tim na čelu sa Santračem

Milan Burda – Ko te voli više nego ja

Makeba: Pesma koja je osvojila svet i Srbiju

Srušio se most u Mrčajevcima; Spasojević: Sve snage usmerene na evakuaciju i spasavanje ljudskih života

Predrag Daničić objavio video za „Oath Of Silence“

Dušan Petrović ima novi video – pogledajte „De Bop“!

Muzička industrija 10 – Direktor ZIS Vladimir Marić

Muzička industrija 9 – Rodoljub Stojanović

Muzička industrija 8 – Ana Stanić

Dušan Petrović objavio spot za pesmu „Costa Blues“
Oznake
Istaknuto na YouTube
U trendu
- Aktuelno6 dana ago
Kako da smanjimo unos šećera
- Aktuelno5 dana ago
Kako da smanjite račun za struju – Počele prijave za subvencije, ovo su uslovi
- Aktuelno5 dana ago
Nestao Nikola (19) iz Zemuna, porodica moli za pomoć
- Sport5 dana ago
Pobeda Kecmanovića na turniru u Kini
- Košarka5 dana ago
Crvena zvezda gostuje Igokei, a Partizan dočekuje Mornar
- Košarka5 dana ago
Porazi košarkaši Zvezde i Partizana
- LifeStyle5 dana ago
Top 6 boja za jesen