Narodna banka zadržala kamatnu stopu od 6,5 % nepromenjenu osmi mesec zaredom
Na istom nivou zadržane su i kamatne stope na depozitne (5,25 %) i kreditne olakšice (7,75 %).
Ovo je osmi mesec zaredom da NBS ne menja referentnu kamatnu stopu, pošto je u julu 2023. godine podigla na 6,5 % u poslednjem u nizu od 15 uzastopnih povećanja ključnih kamatnih stopa.
U obrazloženju odluke, NBS navodi da su je opredelili opadajući, ali i dalje povišeni globalni inflatorni pritisci i aktuelna srednjoročna projekcija inflacije, prema kojoj se povratak inflacije u granice cilja Narodne banke Srbije očekuje sredinom ove godine.
Cilj Narodne banke je inflacija u koridoru od 1,5 do 4,5 %.
Što se tiče eksternih faktora u NBS ističu da se globalna inflacija približava predpandemijskim nivoima, kao i da problemi u transportu robe kroz Crveno more i poskupljenje transporta nisu za sada uticali na svetske cene nafte i drugih primarnih proizvoda.
-Ipak, prema oceni Izvršnog odbora Narodne banke Srbije, zbog izraženih geopolitičkih tenzija neophodna je opreznost prilikom donošenja odluka monetarne politike. Pored toga, dalja globalna fragmentacija može prouzrokovati znatne gubitke u svetskoj proizvodnji, uključujući i negativne efekte na naše glavne trgovinske partnere. U takvim uslovima, smanjuju se i očekivanja da bi vodeće centralne banke, Sistem federalnih rezervi i Evropska centralna banka, mogle i pre sredine godine da započnu sa ublažavanjem monetarne politike-zaključuju u našoj centralnoj banci.
Što se tiče Srbije, inflacija je u januaru iznosila 6,4 %, a usporavanju inflacije doprineli su, kako se navodi u saopštenju NBS, slabljenje troškovnih pritisaka i visoka baza kod cena hrane, kao i efekti prethodnog zaoštravanja monetarnih uslova, koji su uticali i na snižavanje bazne inflacije (indeks potrošačkih cena po isključenju hrane, energije, alkohola i cigareta), na 5,9 % međugodišnje u januaru.
NBS očekuje povratak inflacije u granice cilja, odnosno ispod 4,5 %, sredinom ove godine, a zatim približavanje centralnoj vrednosti cilja (3 %) krajem ove godine i kretanje oko tog nivoa u srednjem roku.
NBS navodi da je rast bruto domaćeg proizvoda u četvrtom tromesečju 2023. dostigao 3,8 % međugodišnje, što je na nivou 2023. godine rezultiralo realnim rastom od 2,5 %.
Narodna banka Srbije u ovoj godini očekuje da će stopa rasta bruto domaćeg proizvoda biti u rasponu od 3-4 %, sa centralnom vrednošću od 3,5 %. U skladu s takvom procenom privrednog rasta za ovu godinu kreću se i dostupni podaci na mesečnom nivou. U januaru je rast industrijske proizvodnje iznosio 6,9 % međugodišnje, a nastavak rasta zaposlenosti i smanjenje nezaposlenosti, na koje ukazuju rezultati Ankete o radnoj snazi za četvrto tromesečje 2023., doprineli su rastu realnog prometa u trgovini na malo od 4,1 % međugodišnje i povećanju broja dolazaka domaćih turista i njihovih noćenja.
Savez ekonomista Srbije: Srbiji treba odgovorna fiskalna politika i reforma javnih preduzeća