Konstitutivna sednica Skupštine Kosova – osmi put odložena

Propao je i osmi pokušaj da se konstituiše deveti saziv kosovske Skupštine
Ni juče Aljbuljena Hadžiju, koju je Pokret Samoopredeljenje predložilo za predsednicu parlamenta – nije dobila većinu, prenosi KoSSev.
Štaviše, sa mrtve tačke, odnosno sa 57 glasova od potrebnih 61, ona se pomerila unazad.
Danas je dobila tri manje, jer su, kako prenose mediji u Prištini, ta tri glasa bila uzdržana.
Protiv njene kandidature za predsednicu kosovskog parlamenta bilo je 44 poslanika, doskora opozicionih.
Ove stranke, u većini, traže promenu predloženog imena, što Samoopredeljenje odbija.
Sledeća sednica zakazana je za četvrtak, takođe u 10 časova.
Propale sednice
Više od mesec dana nakon potvrđivanja konačnih izbornih rezultata, odnosno 12 dana od prve konstitutivne sednice, kosovska skupština je i dalje bez predsednika i potpredsednika, a Kosovo bez nove vlade.
Prva sednica, odnosno pokušaj konstituisanja devetog saziva kosovske skupštine, usledio je 15. aprila, a sa današnjim danom, prekidana je osam puta i odlaganja za 48 sati. Ukupan učinak svih ovih zasedanja jeste jedino verifikacija mandata i polaganje zakletve poslanika, i to tek na trećoj sednici održanoj 19. aprila.
U prva dva navrata izostalo je polaganje zakletve zbog neizglasavanja izveštaja o verifikaciji mandata, a potom je usledila serija neuspešnih pokušaja izbora Hadžiju za predsednicu Skupštine. Na svim ovim sednicama Hadžiju je dobijala 57 glasova, odnosno falila su četiri za prostu većinu i imenovanje.
Poslanici su, u skladu s pravilima, obavezni da se sastaju na svaka 48 sata dok se proces ne okonča, a kako propis o radu skupštine kaže, nema ograničenje o broju ovakvih sendica, sve dok se one održavaju u roku od 48 sati.
Međutim, postoji rok od mesec dana da se odabere predsednik Skupštine i to od dana verifikacije mandata. Ukoliko do toga ne dođe, sledi raspisivanje izbora.
Doskorašnja vlast traži od doskorašnje opozicije da glasa za Hadžiju, dok im oni poručuju da je na stranci koja je pobedila na izborima da obezbedi većinu.
Nakon sednice održane u petak, kosovsko predsedništvo je saopštilo da je Vjosa Osmani spremna za konsultacije sa strankama oko konstituisanja skupštine.
Baš tog dana je Kosovski demokratski institut zatražio od Osmani da preuzme inicijativu, jer je, kako su naveli „Skupština upala u apsurdan ciklus bez rešenja“.
Prištinski mediji izveštavaju da je i opoziciona PDK – druga stranka po učinku na izborima, takođe pominjala mogućnost održavanja medija.
Međutim, da bi se izašlo na vanredne izbore, potrebno je da se prethodno konstituiše Skupština, a potom i raspusti. Za raspuštanje je potrebno 2/3 glasova svih poslanika.