Ko izlazi na izbore 9. februara na Kosovu, ko bojkotuje?
Političke partije, koalicije, građanske inicijative i nezavisni kandidati imaju vremena do srede, 11. decembra u 16 časova, da dostave prijave Centralnoj izbornoj komisiji Kosova, za potvrđivanje liste sa imenima kandidata za parlamentarne izbore, koji će biti održani 9. februara 2025. godine
Pored Srpske liste koja je u poslednjem trenutku najavila da će, ipak, učestvovati na kosovskim parlamentarnim izborima, na njima će učestvovati i stranka Za slobodu, pravdu i opstanak Nenada Rašića, Srpski narodni pokret Milije Biševca, Partija kosovskih Srba Aleksandra Jablanovića, kao i Srpska demokratija Aleksandra Arsenijevića.
Srpsko nacionalno veće Momčila Trajkovića bojkotovaće izbore.
Tokom proteklog vikenda predstavnici Srpske liste saopštili su da će učestvovati na kosovskim izborima 9. februara naredne godine. Ova odluka usledila je dan nakon što je, kako navode, predsednik Skupštine Kosova sprečio poslanike Srpske liste da učestvuju u radu Skupštine. To su nazvali sramnim incidentom i kršenjem zakona, ljudskih i političkih prava Srba, garantovanih i međunarodnim propisima.
Do ovog saopštenja nije bilo sasvim jasno da li će Srpska lista – koja uživa podršku zvaničnog Beograda – učestvovati na izborima, iako je njen lider Zlatan Elek najavio učešće prošlog mjeseca. U sadašnjem sastavu kosovske skupštine devet od deset zagarantovanih mesta za srpsku zajednicu pripada Srpskoj listi.
Srpska lista je od njenog osnivanja 2013. na gotovo svim izbornim procesima na kojima je učestvovala dobijala preko 90 odsto glasova birača iz srpske zajednice.
Međutim, ova stranka je u dva navrata bojkotovala lokalne izbore u opštinama na severu Kosova nakon inicijative iz novembra 2022. da Srbi napuste sve kosovske institucije, uključujući policiju i pravosuđe, u Sjevernoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku.
Povod za takvu odluku je bilo insistiranje Vlade Kosova da se ukinu tablice koje za gradove na Kosovu izdaju organi Srbije.
Lokalne izbore su tada bojkotovale i druge srpske političke partije, te su na vlast u četiri opštine sa srpskom većinom na severu Kosova došli albanski gradonačelnici.