Jednu grešku tokom vrućina svi pravimo: Šta se dešava u organizmu?

Jednu veliku grešku tokom leta i velikih vrućina svi pravimo, a tiče se konzumacije tečnosti
Tokom leta i velikih vrućina trebalo bi da vodimo računa i kako se oblačimo, ali i da unosimo dovoljno tečnosti jer je neophodna organizmu za podnošenje visokih temperatura.
Dr Biserka Obradović istakla je za TV Prva. da bi trebalo nositi laganu odeću svetlih boja, dok se posebno osvrnula na hidrataciju organizma tokom toplotnog talasa.
Moramo unositi dovoljno tečnosti, jer organizam da bi održao temperaturu od 36, 37 stepeni, širi krvne sudove, pa se znojimo i izbacujemo dosta tečnosti i elektrolita. Zato bi trebalo unositi tri, četiri litra tečnosti, pa i više, u zavisnosti koliko vremena provodimo napolju na vrućini, rekla je dr Obradović.
Međutim, ona je posebno istakla da mnogi prave veliku grešku kada su pića tokom leta u pitanju. Kako navodi, mnogi piju rashlađena pića misleći da će tako lakše podneti visoke temperature, međutim, organizam će u tom slučaju reagovati potpuno suprotno.
Ne treba piti hladna pića. Svi mislimo da ćemo da se rashladimo ako unesemo u organizam neko hladno piće, međutim kada popijemo nešto hladno imamo osećaj da nam je prijatno, ali do mozga stižu signali da je nešto hladno i onda se skupljaju krvni sudovi i zaustavlja se hlađenje organizma, objacila je doktorka.
Takođe, rekla je da hladna pića takođe ne treba piti posle jela, što ljudi takođe često rade.
Hladnim pićem zauistavljamo i varenje nakon ručka dolazi do slivanja veće količine krvi u naša creva, da pomognu varenju, a kada popijemo hladno piće, skupljamo krvne sudove, zaustavljamo dotok krvi i zaustavljamo varenje i razblažujemo enzime koji se nalaze u želucu, kazala je dr Obradović za TV Prva.
Istkla je i da je naravno važna ishrana tokom visokih temperatura, da je važno jesti sveće voće i povrće, te konzumirati negazirane voćne sokove.