Hakerski napadi koštaju milione, najčešće mete zdravstvene ustanove
Hakerski napadi u Evropi porasli su sa 432 u 2019. godine na 756 u prošloj godini, a u istragu o poreklu hakerskog napada na informatičku bazu podataka regije Lacio, uključio se čak i američki FBI, piše agencija Ansa.
Kako navodi agencija, cilj je da se poređenjem podataka iz ranijih sličnih hakerskih napada u Italjli i drugim zemljama dođe do počinilaca.
Nakon konfuznih, i kako se pokazalo brzopletih, izjava prvog dana hakerskog napada, kada je optužena Rusija kao zemlja porekla ili ona koja pruža zaštitu hakerima, sada se otkrivaju nove činjenice.
List La Stampa ironično prenosi reči predsednika regije Lacio Nikole Zingaretija, koji je na konferenciji za medije tvrdio da se radi o terorističkom aktu.
U međuvremenu je utvrđeno da je virus u sistem ušao na sasvim banalan način: jedan zaposleni je otvorio mejl sa ponudom za godišnji odmor uz sniženje od 95 %.
Zaposleni koji je radio od kuće je otvorio mejl i igrao da bi došao do nagrade, što je omogućilo virusu, odnosno hakerima da uđu u sistem.
Tim povodom mediji pišu o važnom sigurnosnom pitanju, to jest činjenici da tako važan informatički sistem nije bio bolje zaštićen od hakerskih napada.
Prema podacima Evropske komisije (EK), najčešći ciljevi hakerskih napada su zdravstvene ustanove.
Takvi napadi koštaju preduzeća u proseku 4,24 milona dolara, a zdravstvene ustanove čak i 9 miliona dolara.