Džihadisti su među Nemcima
Dve decenije nakon početka „rata protiv terorizma“ u Avganistanu, radikalni islamisti i dalje predstavljaju veliku pretnju po Nemačku.
Preko hiljadu osoba se smatraju potencijalnim teroristima i policija ih pomno prati.
Sven Kurenbah se još uvek seća svakog detalja. Dan kada su slike srušenih tornjeva Svetskog trgovinskog centra u Njujorku prikazivane po TV ekranima širom sveta i minuta ćutnje u berlinskoj policiji, koji su spontano održali.
Kada su 11. septembra 2001. islamistički teroristi pretvorili putničke avione u oružje, ubivši gotovo 3.000 ljudi, Kurenbah je bio šef inspekcije pri specijalnim snagama berlinske policije. Danas je on vodeći nemački istražitelj, kada su u pitanju džihadisti.
„Islamistički terorizam“ početkom milenijuma nije bio odomaćen termin u nemačkim snagama bezbednosti, rekao je Kurenbah nedavno. Time se bavilo svega desetak ljudi u tajnoj službi. Kurenbah je od 2019. na čelu novoosnovanog odeljenja, koje se bavi islamizmom u okviru Saveznog zavoda za borbu protiv kriminala.
On sada ima tim od oko 500 detektiva, naučnika, prevodilaca i analitičara, koji vode istrage protiv islamista, posmatraju lica koja predstavljaju pretnju i pokušavaju da spreče napade.
Kurenbah je zabrinut što se dve decenije nakon napada 2001. talibanska zastava ponovo vijori nad Kabulom. „Bojim se da će talibani tolerisati veliki broj terorističkih organizacija na njihovoj teritoriji i da će opet aktivirati kampove za obuku terorista“, kaže on za Dojče Vele. „Oni su oduvek postojali, posebno u pograničnom području između Avganistana i Pakistana“.
Ovaj policajac ukazuje na organizacije, koje su nestale sa naslovnih stranica, a koje u samom nazivu imaju nemačku referencu, poput Nemačkih talibanskih mudžahedina. „Tada su već snimali propagandne video-zapise na područjima Avganistana, gde su talibani imali kakvu-takvu kontrolu“.
Kerstin Epert je primetila da razne grupe u Nemačkoj propagandistički procenjuju razvoj situacije u Avganistanu. Ulazak talibana u Kabul, prema rečima ove ekspertkinje za islamizam iz Bilefelda, „poklon je pokretu u Nemačkoj“.
Nakon pada Islamske države u Siriji, islamisti sada ponovo govore o „pobedi islama“.