Da li se isplati kupiti nenamešten stan?
Kupovina nekretnine je velika investicija, verovatno jedna od najvećih koje ćete imati u svom životu. Zato je veoma važno da procesu traganja za vašim budućim domom pristupite što je moguće detaljnije.
Ako ste odredili kvadraturu stana koju sebi možete da priuštite i lokaciju na kojoj želite da živite, ostaje vam da razmislite šta je isplativije za vas – namešten ili nenamešten stan.
Stanovi koji se klasifikuju kao nenamešteni nisu opremljeni krevetima, ormarima, komodama, stolovima i drugim nameštajem. Nemaju kuhinju opremljenu uređajima poput šporeta, frižidera i sudomašine, niti opremljeno kupatilo sa veš mašinom i sušilicom za veš.
Dakle, nenamešteni stanovi imaju svoje nedostatke, ali imaju i svoje prednosti. U tekstu koji je pred vama pokušaćemo da vam predočimo sve faktore sa ciljem da vam olakšamo donošenje odluke da li vam se isplati da kupite nenamešten stan. Krenimo redom!
#1 Nenamešteni stanovi su jeftiniji
Sigurno je da su prazni stanovi jeftiniji od onih potpuno opremljenih, bar kada je u pitanju starogradnja. Agencije za prodaju nekretnina, odnosno njihovi predstavnici će vam gotovo uvek potvrditi ovu informaciju i navesti par razloga zašto je to tako, počev od vrednosti nameštaja i uređaja koji se u stanu nalaze. Naravno da svaki komad nameštaja i svaki električni uređaji imaju svoju cenu koja se razlikuje od veličine, kvaliteta izrade ili funkcija koje poseduje. Pa proporcionalno količini nameštaja i broju električnih uređaja kojima je opremljen stan, i njegova cena će biti veća ili manja.
Sa druge strane, ako je stan potpuno opremljen, mora se uzeti u obzir i starost, odnosno datum proizvodnje uređaja koji se nalaze u njemu. Što su aparati i nameštaj novijeg datuma to će i cena opremljenog stana po kvadraturi sigurno biti veća. I ne samo datum proizvodnje, već i stanje u kome se nameštaj i električni uređaji u trenutku kupovine nalaze, takođe će uticati na cenu nekretnine. Ako je nameštaj u lošem stanju, bez obzira na to što je novijeg datuma proizvodnje, on sigurno neće podići cenu stana. Štaviše, može je i umanjiti, odnosno napraviti dodatne troškove ako je potrebno da angažujete nekog ko će stvari izneti iz stana i transportovati na otpad, i da platite ovu uslugu.
Dakle, kada procenjujete isplativost kupovine nenameštenog stana ovaj faktor obavezno uzmite u obzir,.
#2 Cena bele tehnike je nikad niža
Bela tehnika kojom bi trebalo da opremite prazan stan je definitivno pristupačnija nego ikada ranije. Nekada su šporeti, frižideri i mašine za pranje veša koštale pravo malo bogatstvo. U vreme kada su se pojavili na tržištu, svi ovi uređaji predstavljali su poslednju reč tehnike i imalo ih je tek poneko domaćinstvo. Vremenom su postajali sve prisutniji, da bi danas bilo gotovo nezamislivo da ih neko domaćinstvo ne poseduje.
Serijska proizvodnja, korišćenja materijala za izradu koji su jeftiniji, upotreba mašina koje brže i preciznije obavljaju proces proizvodnje nameštaja i bele tehnike i brojni drugi faktori uslovili su napredak u procesu proizvodnje.
Danas po pristupačnoj ceni možete kupiti bilo koji uređaj. Svi uređaji skupa mogu vas koštati tek nešto više od hiljadu evra. Ipak, imajte na umu da se ova suma odnosi na kupovinu osnovnih i najjeftinijih modela uređaja, koji po običaju i kraće traju. Uređaji sa više naprednih funkcija, gabaritno veći i energetski efikasniji mogu predstavljati prilično veliku investiciju.
Zato se sa razlogom nameće pitanje da li je bolje kupiti nenamešten ili opremljen stan, odnosno šta je isplativije. Ako je potrebno da se dodatno zadužite kako biste kupili već opremljen stan sa nameštajem odličnog kvaliteta i vrhunskim kućnim uređajima, možda to i nije najbolja odluka. Možda je pametnija opcija da kupite nenamešten stan i da ga opremite sami.
Naime, zaduživanje kod banaka sa sobom povlači i dodatne troškove vezane za kamate. Sa druge strane, brojne prodavnice nameštaja i tehnike prodaju robu pod povoljnim uslovima, dajući kupcima mogućnost odloženog plaćanja bez kamate.
Najzad, razmislite i o tome da vam možda nisu ni potrebni veliki ili skupi kućni uređaji premium klase kojima su opremljeni neki stanovi sa visokom cenom po kvadratnom metru.
#3 Nenamešten stan će lakše otkriti nedostatke
Kada uđete u potpuno prazan stan, lakše ćete uočiti eventualne nedostatke na vodovodnim ili električnim instalacijama, na zidovima ili pločicama u kupatilu i kuhinji. Jednostavno, nema ničega što bi vam smanjilo vidokrug i sakrilo nedostatke.
U nameštenom stanu, lako se može desiti dok ga pregledate da ne vidite da u kuhinji ispod sudopere curi voda ili da su iza frižidera i veš mašine polomljene pločice. Isto tako, može se dogoditi da ne vidite da je ispod kreveta ili ugaone garniture podignut parket usled vlage koja se ranije stvorila.
Stan u ovakvom stanju zahteva sanaciju, a sanacija svih ovih nedostataka i oštećenja može vas koštati papreno. Uzmite u obzir da je renoviranje kuhinje ili kupatila jedna od najvećih investicija kada želite da adaptirate stan. Takođe, imajte na umu i da je hoblovanje ili zamena parketa izuzetno skupo i da pored toga sigurno petnaestak dana nećete moći da koristite stan, dok se radovi ne završe. Ne zaboravite i da ćete morati da angažujete fizičku radnu snagu za iznošenje nameštaja i uređaja kako bi radovi mogli da se neometano obavljaju.
U ovakvim slučajevima, nameće se logičan zaključak da je možda isplativije da kupite nenamešten stan.
#4 Kakva je namena stana koji kupujete?
Da li je isplativo kupiti nenamešten stan zavisi i od vaše namere da li ćete ga koristiti za stanovanje ili za iznajmljivanje. Ako kupujete stan koji ćete kasnije rentirati, onda zavisi i od toga kome nameravate da ga iznajmljujete.
Ukoliko ga kupujete kako bi ga iznajmljivali studentima ili drugim osobama koje imaju manju platežnu sposobnost, sigurno je da ćete želeti da prođete što jeftinije i da nećete u njega puno ulagati. Klima uređaj, ravna keramička ploča za kuvanje, ugradna rerna ili dvokrilni frižider sigurno vam neće biti na prvom mestu kada su investicije u pitanju. Sa ovog gledišta, prazan stan i minimalističko uređenje je ipak isplatljivije.
#5 U cenu opremanja stana uračunajte i troškove selidbe
Iako verovatno cena selidbe neće predstavljati toliko značajnu stavku u ukupnoj investiciji, ako iz starog stana prenosite nameštaj i belu tehniku u nov koji ste tek kupili, svakako biste trebali da uračunate i troškove prevoza, odnosno selidbe. Posebno obratite pažnju na ovu stavku ukoliko se selite daleko. U takvoj situaciji, zavisno od toga šta sve selite, transport vas može koštatiti i par hiljada evra, što je ipak značajan izdatak.
Na osnovu svega gore navedenog, možemo zaključiti da isplativost kupovine nenameštenog stana zavisi od više faktora. Pre svega od količine i vrednosti nameštaja i kućnih uređaja koje je potrebno nabaviti da bi se stan opremio i bio potpuno funkcionalan. Na kraju, ako ste već pronašli neki neopremljen stan koji razmišljate da kupite, predlažemo vam da sve stavite na papir i napravite detaljnu i preciznu računicu. U svakom slučaju, nadamo se da će vam ovaj naš tekst pomoći u donošenju odluke. Srećna kupovina!
Autor: Srbijanka Stanković