Cena kafe drastično u porastu
Nezapamćene suše u poslednjih 20 godina, a potom i najgori mrazevi u prethodnih nekoliko decenija u Brazilu, kao i novi, rekordno visoki troškovi prevoza, u svetu su već doveli do rapidnog poskupljenja kafe, a prelivanje cene nesumnjivo treba očekivati i u Srbiji, tvrde proizvođači.
Brazil je zaslužan za 30 odsto ukupnog svetskog izvoza kafe. A, upravo se u ovoj zemlji ne pamte veće prirodne nepogode i štete koje su po rod kafe napravile klimatske promene.
Posle ekstremnih suša u Brazilu u prvoj polovini godine, koje su smanjile prinos i povećale cene kafe na svetskoj berzi tokom prošle nedelje, mraz je zahvatio ključne brazilske regije sa kafom i dodatno smanjio prinos, što je dovelo do novog eksplozivnog skoka berzi, na kojima se cena kafe u samo nekoliko dana duplirala.
U brazilskom udruženju proizvođača kafe Abic procenjuju da su cene pržene kafe u Brazilu skočile oko 80 odsto od decembra do kraja jula. Na američkom tržištu, cena arabike, praktično se udvostručila u zadnjih 12 meseci.
Sasvim izvesno da će doći do promene cene kafe i u našoj zemlji
Mate Štetić, generalni direktor strateškog poslovnog područja kafa „Atlantik grupe“ kaže da je mraz zahvatio ključne brazilske regije sa kafom i dodatno smanjio prinos, što je dovelo do novog eksplozivnog skoka berzi, na kojima se cena kafe u samo nekoliko dana duplirala.
„Osim navedenih klimatskih promena očigledne su i posledice krize koja je zadesila ovu industriju i manjka radnika usled pandemije, a svemu ovome treba dodati i logističke probleme u snabdevanju kafom zbog nedostatka brodova i kontejnera, što dodatno poskupljuje transport i donosi kašnjenja kafe na destinacije. Dakle, cenovne korekcije predstavljaju neminovnost, jer je poskupljenje uslovljeno velikim brojem gore navedenih faktora, pa i rastom cena ambalažnog materijala, koji je takođe u ovom momentu evidentan. Iz svega toga proizilazi da nas u maloprodaji očekuju više cene“, rekao je Štetić, preneo je Sputnik.
Srbija je, inače, u grupi retkih zemalja u svetu gde je kafa akcizna roba, što govori o tome da se i dalje ocenjuje kao luksuz.
Akciza se usaglašava sa stopom rasta cena na malo, a finansijsko opterećenje u vidu akcizne markice uvedeno je 2018. godine.
Rast akcize u Srbiji od 2017. do 2020. godine iznosio je 8,5 odsto.