Ekonomija
Ana Brnabić na Savetu za BDP: „Rezultati jako loši, Vlada neće postići ciljeve; Očekivani BDP samo 1 do 2 %“

„Do kraja godine možemo očekivati rast između 1 i 2 %, dok bi „herojski scenario“ iznosio 2,5 %“, zaključak je sa nedavno održane sednice Saveta za BDP, navodi se u zapisniku sa sednice u koji je Danas imao uvid.
Ovo je pesimističnije od projekcije državnih institucija, Narodne banke koja prognozira da će rast BDP biti u rasponu od 2 do 3 % ili Ministarstva finansija, koje projektuje rast od 2,5 % u ovoj godini, pa i od procena Svetske banke, koja očekuje rast srpske ekonomije od 2,3 %.
Savet koji predvodi premijerka Ana Brnabić posebno brine šta će biti sa ovogodišnjim poljoprivrednim rodom usled velikih kiša, kao i pad građevinske industrije, a posebno „nepotrebni zastoji u građevinarstvu i železnici“.
Kako se navodi u zapisniku predsednica Vlade je ocenila da su „predstavljeni rezultati jako loši i izrazila bojazan da sastanci Saveta za BDP, koji su održavani od početka godine nisu dali nikakve rezultate i da Vlada neće postići rezultate koji su postavljeni kao targeti“, posebno se osvrćući na izvođenje radova u građevinarstvu i postupak izdavanja građevinskih dozvola.
Građevinska industrija je u prvom kvartalu ove godine zabeležila pad u stalnim cenama (kad se isključe efekti rasta cena) za 0,5 %, ali je u gradnji zgrada vrednost izvedenih radova pala za čak 20 %.
Za prva tri meseca broj građevinskih dozvola je pao za 6,1 % u odnosu na isti period lane.
U prvom tromesečju ove godine BDP je porastao za 0,7 % u odnosu na isti period iz 2022. godine.
Ekonomista Saša Đogović ukazuje da ekonomska sitaucija ide na dole, a da jedino industriju drži energetika zbog velikog pada prošle godine u ovo doba, zbog čega sada beleži veliki skok proizvodnje.
„Prerađivačka industrija je u minusu, a ovu godinu ćemo završiti u plusu pre svega zbog energetike. Lična potrošnja je u padu i zbog inflacije i zbog manje tražnje za kreditima. Ne verujem da će BDP doći do 2,5 % ove godine, pa čak ni 2,3 %, koliko je prognozirala Svetska banka. I dva odsto je puna kapa“, napominje Đogović.
Prema njegovim rečima, vlada velika neizvesnost i teško je proceniti privredni rast u ovoj godini i zbog političke nestabilnosti.
„Od toga da li će se politička kriza rešavati u institucijama ili na ulici, a za šta je najviše odgovorna vlast, zavisiće stepen rizika ulaganja u zemlju, a to znači i priliv stranih direktnih investicija. Mi imamo nerazvijeno domaće preduzetništvo i sve smo bacili na kartu SDI. A među njima ima dosta investicija koje ne povećavaju konkurentnost zemlje niti kupovnu moć građana“, napominje on uz zaključak da će privredni rast ove godine biti mršav i ispod proseka Zapadnog Balkana.
Ni Ljubodrag Savić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, nije optimista i to posebno zbog dešavanja u Evropi.
„Teško da Srbiji može biti dobro ako su Italija ili Nemačka u recesiji. Neki stručnjaci u koje imam poverenja očekuju da se recesija u Nemačkoj još produbi u dužem roku. Ugovor o snabdevanju ruskim gasom preko Ukrajine ističe 2024. godine i ako ga ne produže pitanje je da li će biti gasa za industriju, a za deo industrije nije samo gorivo već i sirovina“, napominje Savić.
On podseća da u Srbiji oko 80.000 ljudi radi u fabrikama nemačkih kompanija, koje proizvode za poznatog kupca.
„Ako nema narudžbina za njih, nema ni posla za te ljude“, upozorava on dodajući i da veliki prilivi deviza u zemlju dolaze od doznaka radnika upravo iz EU.
On ističe i da je inflacija kod nas, a i u Evropi visoka.
„Dok je relativno niska inflacija gura privredni rast. Kada postane previsoka onda ga koči. Inflacija preko 10 % je visoko i ona nije pod kontrolom“, napominje Savić ukazujući da je očekivao da NBS posle pauze nastavi da povećava kamatnu stopu, kao i da ovo nije bilo i poslednje povećanje referentne kamatne stope.
„Stanje je neizvesno, kamatne stope rastu, krediti su skuplji, pitanje je šta će biti sa poslovima, platama. Država je sada najavila povećanje plata i penzija, ali realno to nije posebno veliko povećanje. Kada se inflacija useli, ona razara privrednu aktivnost“, ocenjuje Savić dodajući da se nalazimo u istom brodu sa drugim evropskim zemljama.
I. S.
You may like
Novi gasni interkonektor između Srbije i Bugarske zavšen je ovih dana – uloženo oko 9 miliona evra
Siniša Mali: „Inflacija sledeće godine do 4,5 %, cene struje i hleba najniže u regionu“
Pokrajinska vlada na čelu sa Igorom Mirovićem izdala dozvolu za izgradnju prve deonice brze saobraćajnice Bački Breg – Nakovo
Privreda
Tomislav Momirović: „CEFTA tržište je važno za srpsku privredu“

Srbija će u 2024. godini predsedavati Centralnoevropskim ugovorom o slobodnoj trgovini (CEFTA) i imati priliku da nastavi sa ispunjavanjem jednog od najvažnijih ciljeva, a to je regionalno povezivanje i intenziviranje trgovinske saradnje u korist privreda i poboljšanja kvaliteta života građana, izjavio je ministar trgovine Tomislav Momirović.
„Značaj CEFTA tržišta za srpsku privredu je ogroman. CEFTA je drugi trgovinski partner Srbije sa učešćem u ukupnoj razmeni zemlje u iznosu većem od 18 %“, rekao je Momirović posle konferencije „CEFTA WEEК 2023“ u Podgorici.
Dodao je da će predsedavanje Srbije biti pre svega fokusirano na konsolidaciju i ojačavanje sprovođenja sporazuma, radu na intenziviranju trgovinske razmene strana potpisnica CEFTA, a pružiće i priliku da se među prioritete predsedavanja postave teme digitalizacije i elektronske trgovine.
Momirović je istakao da ekonomska saradnja koja se bazira na standardima i principima Evropske unije u okviru CEFTA mehanizma, a posebno na iskrenoj volji učesnica, donosi rezultate u vidu rasta ekonomske aktivnosti, trgovine, stvaranja novih i boljih radnih mesta.
„Vlada Srbije i Ministarstvo trgovine čvrsto stoje na stanovištu da je slobodna ekonomska regionalna saradnja od izuzetne važnosti, a to pokazuje i podatak da je u prvih devet meseci ove godine Srbija ostvarila blizu pet milijardi evra u trgovinskoj razmeni sa CEFTA“, rekao je ministar.
I. S.
Sponzorisano
Sponzorisano

„Ruska salata“ nije ruska, ali zato salata „vinegret“ jeste (RECEPT)

Zimski detoks u samo 6 koraka

Strana na kojoj spavate može imati uticaj na kvalitet sna i jačanje mozga

Džudisti Beograda evropski klupski prvaci

Rukometašice Srbije pružile jak otpor Nemačkoj

Umro glumac Rajan O’Nil

Remi TSC-a i pobeda Crvene zvezde

Poznati pevač se povlači sa scene da bi se posvetio veri

Pet trikova koji će vam pomoći da ne odustanete od vežbanja

Milan Burda objavio video spot za pesmu „Jesen je“

Milan Burda – Ko te voli više nego ja

Makeba: Pesma koja je osvojila svet i Srbiju

Srušio se most u Mrčajevcima; Spasojević: Sve snage usmerene na evakuaciju i spasavanje ljudskih života

Predrag Daničić objavio video za „Oath Of Silence“

Dušan Petrović ima novi video – pogledajte „De Bop“!

Muzička industrija 10 – Direktor ZIS Vladimir Marić

Muzička industrija 9 – Rodoljub Stojanović

Muzička industrija 8 – Ana Stanić
Oznake
Istaknuto na YouTube
U trendu
- Hrana11 minuta ago
„Ruska salata“ nije ruska, ali zato salata „vinegret“ jeste (RECEPT)
- Aktuelno16 sati ago
Pet trikova koji će vam pomoći da ne odustanete od vežbanja
- Aktuelno4 sata ago
Strana na kojoj spavate može imati uticaj na kvalitet sna i jačanje mozga
- Aktuelno2 sata ago
Zimski detoks u samo 6 koraka
- Magazin22 sata ago
Osećanje da smo nesrećni može nas učiniti starijim nego što jesmo
- Aktuelno7 dana ago
Koliko treba da vežbamo da bismo „poništili“ ceo dan sedenja?
- Kultura5 dana ago
ZLATNE GODINE #38: Woody Guthrie