Amerika i Britanija pomažu Australiji u izgradnji atomskih podmornica
Amerika i Velika Britanija žele da pomognu Australiji u izgradnji atomskih podmornica.
To je jasna poruka Kini, zemlji koja je ekonomski i vojno u usponu, piše DW.
Amerika, Velika Britanija i Australija sklopili su dogovor o bezbednosti za strateški važno područje Indopacifika. Svoj trojni savez nazvali su „AUKUS“. Predsednik Amerike Džozef Bajden, britanski premijer Boris Džonson i premijer Australije Skot Morison zajedno su predstavili novi savez, tom prilikom bili su uključeni putem video-veze.
Radi se o dugoročnom obezbeđivanju mira i stabilnosti u regiji, rekao je Bajden u Vašingtonu. On je istovremeno upozorio na pretnje koje se razvijaju velikom brzinom u regionu Indo-Pacifika.
Australiji pomažu da se gradi podmornica na nuklearni pogon
Australiji će u okviru dogovora biti stavljena na raspolaganje tehnologija, kako bi ta zemlja mogla da gradi podmornice na nuklearni pogon. Prvi put posle više 50 godina Amerika deli svoju tehnologiju podmornica, do sada je to bio slučaj samo sa Velikom Britanijom.
„Naš cilj je da radimo zajedno kako bismo održali bezbednost i stabilnost u regionu Indopacifika“, rekao je Džonson u Londonu.
Reč je o jednom od najkompleksnijih i tehnički najzahtevnijih projekata na svetu, njegova realizacija potrajaće više decenija i za to će biti potrebna najnaprednija tehnologija, precizirao je britanski premijer. A Australija je „srodna nacija“ s kojom želimo da podelimo tu tehnologiju, rekao je Džonson.
Nuklearne podmornice su mnogo brže i teže ih je uočiti od onih sa konvencionalnim pogonom. Mogu da ostanu pod vodom mesecima, da ispaljuju projektile veće udaljenosti i nose više projektila i tereta.
Australija će biti tek 7. država na svetu, koja poseduje nuklearne podmornice posle Amerike, Velike Britanije, Francuske, Kine, Indije i Rusije.
„Nameravamo da te podmornice gradimo u Adelajdu, i to u tesnoj saradnji sa Amerikom i Velikom Britanijom“, najavio je Morison u Kanberi. U idućih 18 meseci trebalo bi ispitati na koji način bi to moglo da se sprovede i u praksi.
Podmornice neće biti opremljene atomskim naoružanjem, izričito su naglasila trojica državnika. Morison je dodao: „I dalje ćemo ispunjavati sve preuzete obveze po pitanju neširenja nuklearnog oružja“.
Prema američkim navodima, partnerstvo predviđa i saradnju na području veštačke inteligencije, odnosno kvantne tehnologije i kibernetičkih tema.
Članice AUKUS su sve više zabrinuti prate Kinu
Članice „AUKUS“ sa sve više zabrinutosti prate nastup Kine, koja beleži i ekonomski i vojni uspon. Ali, Bajden, Džonson i Morison u svojim izjavama ni na jednom mestu nisu izričito spomenuli Kinu.
Kineska ambasada u Vašingtonu osudila je sklapanje tog dogovora. Te zemlje „ne bi trebalo da formiraju blok koji isključuje druge, blok koji cilja na interese trećih zemalja ili im šteti. Posebno bi se trebali odreći mentaliteta Hladnog rata i ideoloških predrasuda“, izjavio je jedan portparol ambasade.