Virus Zapadnog Nila otkriven u Beogradu, sličan gripu
Trenutno je u Beogradu otkriven virus Zapadnog Nila, detektovala ga je Laboratorija Sektora ekologije JKP „Gradska čistoća“ tokom analize komaraca.
Virus težu kliničku sliku izazove kod jednog od 150 obolelih, najveći deo inficiranih virus preboli a da i ne primeti, dok se kod manjeg broja pacijenata on manifestuje slično gripu.
Groznica Zapadnog NIla je infektivno oboljenje iz grupe zoonoza, virusne etiologije, koje se na ljude i životinje prenosi ubodom zaraženog komarca. Virus Zapadnog Nila prvi put je izolovan i identifikovan 1937. godine u slivu Zapadnog Nila, u oblasti Ugande.
Nakon što je otkriven, virus se proširio iz Afriike na Bliski istok, delove Azije i Australije, centralnu i istočnu Evropu i Mediteran. Danas je ovaj virus najrasprostranjeniji arbovirus na svetu.
Glavni prenosilac groznice Zapadnog Nila je komarac iz roda Culex, ali i komarci drugih rodova. Do sada je virus Zapadnog Nila izolovan kod 43 vrste komaraca, navodi se na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje.
Prenošenje virusa sa komaraca na ljude obično se dešava u avgustu i septembru, odnosno pred kraj sezone. To je vreme kada komarci menjaju domaćine i napadaju ptice i ljude. Izrazito visoke temperature takođe pogoduju bržem razvoju virusa.
Kako se prenosi
Кomarci se zaraze prilikom sisanja krvi zaraženog domaćina. Inficirani komarci doživotno prenose uzročnika. Infekcija se na ljude i životinje najčešće prenosi ubodom zaraženog komarca. Кomarci se zaraze prilikom sisanja krvi zaraženih ptica. U retkim slučajevima infekcija može da se prenese putem transfuzije zaražene krvi, transplantacijom tkiva i organa i vertikalno sa majke na dete (transplacentarno i tokom dojenja). Virus Zapadnog Nila se ne prenosi među ljudima putem kontakta. Simptomi bolesti nastaju od trećeg do 14. dana nakon uboda zaraženog komarca.
Simptomi
Кod oko 80 % zaraženih osoba infekcija potiče asimptomatski. Oko 20 % inficiranih osoba ima blagu kliničku sliku u vidu groznice, glavobolje, mučnine, povraćanja, ređe se javlja otok limfnih žlezda ili pojava ospe na koži grudi, leđa ili stomaka. Pomenuti simptomi prolaze u toku nekoliko dana, a u retkim slučajevima mogu trajati i više nedelja.
Кod jednog obolelog na 150 inficiranih dolazi do razvoja teške kliničke slike sa znacima upale mozga (encefalitis) ili upale moždanica i kičmene moždine (meningitis), odnosno neuroinvazivnog oblika bolesti. Tada u kliničkoj slici, pored groznice i glavobolje, dolazi do pojave ukočenosti vrata, stupora, dezorijentacije, kome, tremora, konvulzija, mišićne slabosti i paralize. Ovi simptomi mogu da traju nekoliko nedelja, sa mogućim trajnim neurološkim oštećenjima.
Terapija za infekciju ovim virusom ne postoji, već je ona samo korektivna, odnosno ublažavaju se simptomi bolesti.