Pandemija je povećala broj digitalnih nomada
Pandemija je uzrokovala veliki skok rada od kuće ili na daljinu, pa je potencirala grupu digitalnih nomada, koji postaju zanimljiviji mnogim zemljama, koje nastoje da ih privuku regulisanjem njihovog statusa i drugim uslovima.
To stoji u novom izveštaju o digitalnim nomadima globalnog udruženja avanturističkih putovanja ATTA (The Adventure Travel Trade Association), u kojem ističu i da se, iako digitalni nomadi nisu tipični pustolovni putnici, ni turisti, njihov način života i ponašanje mogu delom svrstati i u tu kategoriju.
S te strane su i kao tržišna niša zanimljivi industriji avanturističkih putovanja u svetu, kao i ukupnom turizmu, jer osim smeštaja i hrane, često traže i koriste razne druge usluge i sadržaje u mestima gde borave.
Prema ATTA-inom istraživanju, digitalni nomadi dele nekoliko zajedničkih karakteristika ma gde se nalazili. Pre svega, u određenoj zemlji zadržavaju se onoliko koliko žele i mogu, a zbog posla na prvom mestu im je pouzdan i brz internet, što znači da odredište mora da ima kvalitetnu telekomunikacijsku infrastrukturu. Nakon toga slede lepo vreme i niski troškovi života.
Većina digitalnih nomada koji su odgovorili na ATTA-inu anketu, rekla je da rade samostalno za više kompanija, njih 36 %, ili da vode svoj posao, njih 33 %.
Iz ATTA-e na osnovu podataka iz februara 2021. godine, ističu da već mnoge zemlje u svetu nude fleksibilnije vize koje nadilaze odredbe turističke vize i omogućavaju posetiocima rad unutar njihovih granica, među kojima su brojne zemlje na američkom kontinentu i u Aziji, poput Indonezije i Tajlanda, koje su, uz Meksiko i samo dve zemlje iz EU, Španiju i Portugaliju, top odredišta za dugi boravak digitalnih nomada.